لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

اعتراضات کارگران هفت تپه وارد دومین ماه خود شد؛ ماموران امنیتی ۴ کارگر را بازداشت کردند


 یوسف بهمنی، مسلم چشم خاور، ابراهیم عباسی منجری و محمد خنیفری چهار کارگری هستند که توسط پلیس اطلاعات وامنیت شوش بازداشت شده اند.
یوسف بهمنی، مسلم چشم خاور، ابراهیم عباسی منجری و محمد خنیفری چهار کارگری هستند که توسط پلیس اطلاعات وامنیت شوش بازداشت شده اند.

گزارش‌ها حاکی است که در سی‌امین روز از اعتراضات کارگران هفت تپه، چهار کارگر معترض توسط پلیس اطلاعات و امنیت شوش بازداشت شدند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه روز سه شنبه ۲۴ تیر ماه با اعلام این خبر در کانال تلگرامی خود نوشت که یوسف بهمنی، مسلم چشم خاور، ابراهیم عباسی منجری، و محمد خنیفری چهار کارگری هستند که توسط پلیس اطلاعات وامنیت شوش بازداشت شده‌اند.

بنابر این گزارش، کارگران بازداشت شده بعد از انتقال از محل پلیس آگاهی شوش به دادگستری شهرستان شوش، علی‌رغم ارائه فیش حقوقی و سند جهت آزادی آنها به زندان فجر دزفول منتقل شدند.

پیش از این نیز سندیکای کارگران هفت تپه روز دوشنبه ۲۳ تیرماه از بازداشت میر محمدولی، خبرنگاری که در اعتراضات کارگری این شرکت حضور داشت، خبر داده و نوشته بود که این خبرنگار به همراه همکارش توسط پلیس اطلاعات و امنیت شوش بازداشت شده‌اند و تاکنون از وضعیت آنها خبری در دست نیست.

این سندیکای کارگری ضمن محکوم کردن بازداشت این کارگران، خواهان آزادی هرچه سریعتر و بدون قید و شرط این افراد شده است.

در حالی از اعتراضات کارگران هفت تپه یک ماه می گذرد که این کارگران می‌گویند با گذشت نزدیک به چهار ماه از سال ۹۹، آنها تنها یک ماه از دستمزد خود را دریافت کرده‌اند.

کارگران هفت تپه در ادامه این اعتراضات روز سه شنبه ۲۴ تیرماه با تجمع مقابل فرمانداری شوش در حالی که پلاکاردهایی از درخواست‌هایشان را به همراه داشتند، بار دیگر تظاهرات کرده و خواستار رسیدگی هر چه سریعتر به مطالبات کارگری خود شدند.

پیش از این کارگران نیشکر هفت تپه در آبان ماه ۹۷ و در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه خود برای ۲۱ روز دست به اعتصاب زدند. معترضان معتقد بودند که کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می‌تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

در حالی که ایران با بحران اقتصادی روبرو است و اعتراضات کارگری نیز ادامه دارد که مقامات جمهوری اسلامی در این سال‌ها با اعتراضات صنفی از جمله اعتراضات کارگران هفت تپه برخوردهای امنیتی داشته‌اند.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. پیش از این حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتر با انتشار پیامی اعلام کرده بود که «رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.»

XS
SM
MD
LG