لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران | حکم زندان سه نوکیش مسیحی در دادگاه تجدیدنظر تایید شد


از راست: ساسان خسروی، سام خسروی، و حبیب حیدری، سه نوکیش مسیحی
از راست: ساسان خسروی، سام خسروی، و حبیب حیدری، سه نوکیش مسیحی

یک نهاد فعال در زمینه دفاع از حقوق مسیحیان ایران می‌گوید حکم زندان ساسان خسروی، سام خسروی، و حبیب حیدری سه نوکیش مسیحی که پیشتر در دادگاه انقلاب بوشهر صادر شده بود در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

سازمان «ماده ۱۸»، که یک سازمان غیرانتفاعی و نهادی فعال در زمینه دفاع از حقوق مسیحیان ایران و مستقر در لندن است، روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن در گزارش جدیدی نوشت، شعبه چهارم دادگاه انقلاب تجدیدنظر بوشهر روز ۸ بهمن ‌حکم زندان این سه نوکیش مسیحی را که تیر ماه سال جاری توسط دادگاه انقلاب بوشهر به دلیل باور دینی و فعالیت‌های صلح آمیز عقیدتی آنها به اتهام «تبلیغ علیه نظام» صادر شده بود، عینا تایید کرد.

بنا بر این گزارش، حبیب حیدری به یک سال زندان، و سام و ساسان خسروی نیز هر کدام به یک سال زندان، دو سال ممنوعیت اقامت در بوشهر، و دو سال محرومیت از اشتغال در مراکز اقامتی - که شغل فعلی آنها است - محکوم شده‌اند.

به گزارش سازمان «ماده ۱۸»، این سه نفر از جمله هفت نوکیش مسیحی هستند که دادگاه انقلاب بوشهر تیرماه ۱۳۹۹ آنها را محاکمه و به زندان محکوم کرده بود. چهار نوکیش دیگر به نام‌های مریم فلاحی، مرجان فلاحی، پوریا پیما، و فاطمه طالبی درخواست تجدیدنظر نداده بودند.

لازم به ذکر است که پوریا پیما به ۹۱ روز حبس تعزیری، فاطمه طالبی به ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی، مرجان فلاحی به ۶۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند. مریم فلاحی نیز به ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شد.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی به نقل از ماده ۱۸ اعلام کرده بود، این هفت نوکیش مسیحی به همراه یک نوکیش مسیحی دیگر به نام خاتون فتح الله زاده روز دوشنبه ۱۰ تیرماه ۹۸ توسط ماموران اداره اطلاعات شهر بوشهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شدند.

سازمان ماده ۱۸ با هدف حمایت از حقوق مندرج در ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر توجه خاصی به موارد نقص حقوق اقلیت‌های دینی در ایران دارد و تلاش عمده این سازمان در جهت پر كردن خلاء محسوس در آگاهی‌رسانی نسبت به حق «آزادی اندیشه، عقیده، و مذهب» حقوق شهروندان ایرانی است.

همچنین صدای آمریکا اوایل مهر ماه سال جاری در گزارش دیگری از صدور حکمی توسط دادگاه تجدیدنظر بوشهر مبنی بر جدا شدن فرزندخوانده ۲۲ ماهه سام خسروی و مریم فلاحی از این زوج نوکیش مسیحی خبر داده بود.

در گزارش امسال وزارت خارجه آمریکا درباره آزادی‌های مذهبی در جهان که خرداد ماه منتشر شد، نیز آمده بود که جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ میلادی همچون سال‌های گذشته به آزار، بازجویی، و بازداشت مسیحیان غیرارمنی به ویژه کسانی که به مسیحیت گرویده‌اند (نوکیشان) و دیگر اقلیت‌های دینی ادامه داده است.

در این گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنان از جمهوری اسلامی می‌خواهد به آزادی مذهبی احترام بگذارد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها نسبت به نقض حقوق اقلیت های مذهبی - از جمله مسلمانان اهل سنت، بهائیان، نوکیشان مسیحی، غیره - توسط رژیم جمهوری اسلامی اعتراض و آن را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG