لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۶

ادامه سرکوب فعالان مدنی در ایران؛ یک زوج اهل کردستان به زندان محکوم شدند


سیروس عباسی (راست) و فریدە ویسی، دو فعال مدنی اهل کردستان
سیروس عباسی (راست) و فریدە ویسی، دو فعال مدنی اهل کردستان

یک زوج فعال مدنی اهل استان کردستان ایران که اواسط آبان ماه در اعتراض به ناعادلانه بودن روند رسیدگی به پرونده خود از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرده‌ بودند، پس از بازداشت و حضور در دادگاه به حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود به صدای آمریکا گفت که‌ این زن و شوهر که فریده ویسی و سیروس عباسی نام دارند پس از امتناع از حضور در جلسه دوم دادگاه خود در روز دوشنبه ۱۲ آبان، با صدور حکم جلب در تاریخ ۹ دی ماه توسط نیروهای امنیتی در شهر دهگلان بازداشت شدند. آنها پس از انتقال به شعبه‌ اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی محاکمه شدند.

به گفته این منبع مطلع، حکم یک سال زندان تعلیقی به مدت سه سال روز سه‌شنبه ۲۳ دی ماه صادر و با حضور در دادگاه انقلاب این حکم به آنها ابلاغ شده است.

این منبع مطلع همچنین به صدای آمریکا گفت، ‌این دو فعال مدنی که در زمان بازداشت با اتهامات متعددی از جمله اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در احزاب اپوزیسیون کُرد و چند اتهام دیگر روبرو شده بودند، به دلیل نبود ادله کافی از این اتهامات تبرئه و تنها به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم به زندان شده‌اند.

به گفته این منبع، مصادیق اتهام تبلیغ علیه نظام در دادنامه نیز «پیاده‌روی و فیلمبرداری از نه گفتن به حکم اعدام مرحوم رامین حسین‌پناهی و راه‌اندازی تجمع اعتراضی در دهگلان در مخالفت با حمله ترکیه به روژاوای کُردستان (کُردستان سوریه) و همچنین مشارکت در تجمع مقابل دادگستری سنندج در اعتراض به بازداشت خانم زهرا محمدی مدرس زبان کُردی» عنوان شده است. مصادیقی که به گفته این منبع آگاه، همه آنها «فعالیت‌های مدنی» به حساب می‌آیند و هیچ کدام «جرم» محسوب نمی‌شوند.

یک منبع مطلع نیز پیشتر به صدای آمریکا گفته بود که این دو فعال مدنی در ۲۴ دی سال ١٣٩٨ با یورش نیروهای امنیتی اطلاعات شهر دهگلان به محل کارشان، مرکز علمی و آموزشی «زانست» با خشونت بازداشت شدند. به گفته آن منبع مطلع، آنها دست‌کم دو ماه را در یکی از زندان‌های سنندج، معروف به «کانون اصلاح و تربیت»، سپری کردند و در آن مدت نیز هر یک از آنها تحت شکنجه، وادار به اعتراف اجباری مقابل دوربین شده‌اند.

این دو فعال مدنی، نهایتا در تاریخ ۲۵ اسفند همان سال با پایان بازجویی‌ها به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی با سپردن مجموعا ۱۵۰ میلیون تومان وثیقه از زندان آزاد شده بودند.

نهادهای حقوق بشری می‌‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG