لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

انتخابات ۱۴۰۰ - عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام: انتخابات پیش رو «فرمایشی» است


تصویری که مورگان اورتگاس برای توصیف انتخابات ایران استفاده کرد: همه شکل هم!
تصویری که مورگان اورتگاس برای توصیف انتخابات ایران استفاده کرد: همه شکل هم!

حدود دو هفته به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری باقی است و اعتراض نیروهای سیاسی درون حاکمیت که از صحنه انتخابات حذف شده‌اند، همچنان ادامه دارد. محمود احمدی‌نژاد تهدید کرده که باند نفوذی فساد در دستگاه‌های امنیتی را افشا می‌کند و یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نیز این انتخابات را «مضحکه‌»ای «فرمایشی» خوانده است.

مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، رد صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی شورای نگهبان را یک «ضربه مهلک» به «جمهوریت نظام،‌ اعتماد، و امید جامعه» توصیف کرد و گفت: «با این شکل نمی‌توان جمهوری اسلامی را اداره کرد.»

او در گفت‌وگویی با وب‌سایت جماران، نزدیک به بیت روح‌الله خمینی، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را «فرمایشی» و شیوه‌ای «الگوبرداری»شده از کشورهایی دانست که انتخاباتشان «فرمایشی» است و در طول تاریخ «مضحکه» بوده‌اند.

بنا بر گزارش‌های متعدد صدای آمریکا، بخش قابل توجهی از مردم ایران این دور انتخابات ریاست‌جمهوری را تحریم کرده‌اند و مقامات جمهوری اسلامی نیز بارها نسبت به کاهش شدید مشارکت مردم در این دور هشدار داده‌اند.

  • مسئول ستاد انتخابات رئیسی: باید در جامعه تبیین شود مشکل تورم و گرانی است، نه حجاب و آزادی

مسئول هماهنگی ستادهای انتخاباتی رئیسی در مازندران با بیان این که «جریان رقیب به دنبال منحرف کردن اذهان مردم است»، گفت: این جریان «به همین دلیل حجاب و آزادی را در جامعه مطرح می‌کند.»

به گزارش تسنیم، محمود نبویان روز پنج‌شنبه، ۱۳ خرداد در نشستی «توجیهی» در مازندران، با تاکید بر این که «نباید نسبت به این گونه مسائل موضع گرفت»، عنوان کرد: «باید به گونه‌ای در جامعه تبیین شود که مشکل اصلی مردم این چیزها نیست بلکه دغدغه‌های عمومی تورم، اشتغال و گرانی است.»

  • مهرعلیزاده: از اعلام موضوع مناظره طفره می‌روند

محسن مهرعلیزاده، کاندیدای ریاست‌جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰، می‌گوید در حالی که تنها چهل و هشت ساعت به مناظره باقی مانده است، با وجود «پی‌گیری‌های مکرر از اعلام موضوع مناظره طفره می‌روند.»

او در حساب توییتر خود نوشته است: «آیا این کارها تکرار صحنه‌آرایی خطرناک نیست؟»

صدای آمریکا روز گذشته گزارش داد مطابق برنامه قبلی، بنا بود نخستین مناظره هفدهم خرداد برگزار شود اما به دلیل «هم‌زمانی با مسابقات فوتبال» برنامه‌ریزی تغییر کرد. بنا بر این، نخستین مناظره تلویزیونی میان نامزدها شنبه، پانزدهم خرداد برگزار خواهد شد.

  • احمدی‌نژاد: باند فاسد نفوذی در نهادهای امنیتی را افشا می‌کنم

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران که صلاحیتش برای کاندیداتوری برای دومین بار از سوی شورای نگهبان رد شده، اعلام کرد به‌زودی اسنادی از یک «باند فاسد نفوذی در نهادهای امنیتی» منتشر خواهد کرد.

در روزهای گذشته او با انتقاد از عملکرد نهادهای امنیتی، ادعا کرده بود که ضعف اطلاعاتی موجب شده سقف سازمان فضایی ایران را سوراخ کنند و اسناد کشور را بربایند.

آقای احمدی‌نژاد همچنین عنوان کرده بود که انتخابات ۱۴۰۰ را تحریم می‌کند.

  • پاسخ پیچیده ابراهیم رئیسی به یک پرسش ساده

ابراهیم رئیسی، در پاسخ به این پرسش مجری تلویزیون دولتی ایران که پرسید «برنامه شما برای تامین مسکن مردم به‌خصوص قشر کم‌درآمد چیست»، پاسخی ناروشن داد.

او گفت: «کاهش هزینه مردم در گرو کاهش در واقع هزینه، هزینه مردم و سبد هزینه مردم نسبت به مسکن است. بخش جدی بگم [بگویم] تا ۵۰ درصد هزینه مردم هزینه مسکن است. باید حلش کنیم.»

XS
SM
MD
LG