لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

اسماعیل گرامی،‌ کارگر بازنشسته، به زندان، شلاق، و جریمه نقدی محکوم شد


اسماعیل گرامی از بازنشستگان معترض به وضعیت معیشتی در ایران
اسماعیل گرامی از بازنشستگان معترض به وضعیت معیشتی در ایران

اسماعیل گرامی، از بازنشستگان معترض به وضعیت معیشتی در ایران که از اواسط فروردین ماه سال جاری در بازداشت به سر می‌برد، توسط دادگاه انقلاب به تحمل پنج سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، و جریمه نقدی محکوم شد.

به گزارش برخی از رسانه‌های حقوق بشری، این کارگر بازنشسته در ایران که از ۱۴ فرودین ماه سال جاری بازداشت و در زندان تهران بزرگ به‌ سر می‌برد، طی روزهای گذشته از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به پنج سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و دو میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران که می‌گوید، «اسماعیل گرامی یکی از هزاران کارگر بازنشسته‌ای است که در اعتراض به وضعیت بد‌ معیشتی، با خواسته‌ افزایش حقوق و دیگر مطالبات معیشتی و درمانی» در تجمعات حضور داشته است، ضمن محکوم کردن حکم صادره، خواهان پایان دادن به تعقیب قضایی و آزادی فوری بی قید و شرط این کارگر زندانی شد.

از سوی دیگر کانون صنفی معلمان ایران (تهران) نیز با انتشار بیانیه‌ای و اشاره به فعالیت‌های مسالمت‌آمیز و صنفی بازنشستگان برای طرح مطالبات مشروع خود و برخوردهای امنیتی با فعالین صنفی بازنشستگان، نسبت به صدور این حکم و بیش از دو ماه بازداشت اسماعیل گرامی با وجود بیماری‌های زمینه‌ای و شرایط وخیم جسمانی واکنش نشان داد و صدور حکم زندان و شلاق برای این کارگر بازنشسته را محکوم کرد.

این کانون همچنین، ضمن دفاع از مطالبات برحق بازنشستگان و محکوم نمودن تداوم تهدید و احضار فعالان صنفی بازنشستگان، به مسئولان دولتی و نهادهای امنیتی هشدار داد که تداوم برخوردهای امنیتی با فعالان صنفی به جای پاسخ به مطالبات، در نهایت به گسترش اعتراضاتی منجر خواهد شد که وقایع ابان ۹۸ در مقابل آن ناچیز است.

پیشتر صدای آمریکا با انتشار متنی در توئیتر اعلام کرده بود که جلسه محاکمه آقای گرامی از بازنشستگان معترض به وضعیت معیشتی در ایران به بهانه کمبود وقت برگزار نشده و به تعویق افتاده است.

این اولین بار نیست که یک فعال کارگری بازداشت و احکام زندان روبرو می‌شود، پیش از این نیز اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت دست کم ۳۰ فعال کارگری، صدور دستور تعقیب قضایی برای برخی از فعالان، و تشکیل پرونده‌های قضایی برای بازداشت شدگان تجمع اول ماه مه را قویاً محکوم کرده بود.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است و پیشتر وزارت خارجه آمریکا در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

XS
SM
MD
LG