لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

اقدام به خودکشی یک کودک-مجرم محکوم به اعدام در ایران


علی ارژنگی کودک- مجرم زندانی محکوم به اعدام در ایران
علی ارژنگی کودک- مجرم زندانی محکوم به اعدام در ایران

علی ارژنگی، کودک- مجرم زندانی در ایران که گفته می‌شود در ۱۷ سالگی به ارتکاب «قتل عمد» متهم و در صف اعدام قرار گرفته، در زندان مرکزی اردبیل دست به خودکشی زده است.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع می‌گوید، علی ارژنگی، محکوم به اعدام، که روز شنبه ۲۲ خرداد ماه با بریدن بخشی از گردن و رگ‌های خود، تلاش کرد تا پیش از اجرای حکم به زندگی خود خاتمه دهد توسط مسئولان زندان مرکزی اردبیل به بیمارستان فاطمی این شهر منتقل و اکنون در شرایط وخیمی به‌سر می‌برد.

به گفته این نهاد حقوق بشری، شاکیان پرونده به خانواده علی ارژنگی فرصت داده بودند تا آخر اردیبهشت مبلغ مورد نظر شکات را تهیه و رضایت آنها را جلب کنند، مدت زمانی که به دلیل عدم موفقیت خانواده این کودک – مجرم در جمع آوری پول مورد نظر تا آخر تیر ماه سال جاری تمدید شده است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید: «اقدام به خودکشی علی ارژنگی شاید آخرین تلاش او برای رساندن صدایش به جهانیان باشد. صدایی که می‌گوید، می‌خواهم زنده بمانم. امیدوارم رسانه ها و جامعه جهانی صدای علی را بشنوند و برای نجاتش تلاش کنند.»

به گزارش این نهاد حقوق بشری، رشد عقلی علی ارژنگی فردقوجه بیگلو، که از چهار سال پیش بازداشت و در صف اعدام قرار گرفته پیشتر توسط پزشکی قانونی تایید و حکم اعدام وی از سوی شعبه ۳ دادگاه کیفری یک، ویژه اطفال و نوجوانان صادر و در دیوان عالی به تایید رسیده است.

پیشتر صدای آمریکا در گزارش‌های متعددی و به نقل نهاد حقوق بشری و سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که حداقل ۹۰ کودک-مجرم در ایران در معرض خطر اعدام قرار گرفته‌اند و سازمان عفو بین الملل، بارها از مقام‌های ایرانی خواسته است که با اصلاح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، مجازات اعدام را برای جرایمی که توسط افراد زیر ۱۸ سال انجام شده، به طور کامل لغو کنند.

ایران یکی از آخرین کشورهای جهان است که با نقض تعهدات خود طبق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک، همچنان مجازات اعدام را برای جرایم انجام شده توسط افراد زیر ۱۸ سال به کار می‌برد.

XS
SM
MD
LG