لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

کرونا در ایران - آمار رسمی جانباختگان از ۱۰۰ هزار نفر عبور کرد؛ انتقاد سازمان دیده‌بان حقوق بشر از مقامات برای ممنوعیت واکسن و سوء مدیریت


Mazandaran- Iran
Mazandaran- Iran

‏وزارت بهداشت ایران، در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۶۴ مرگ جدید ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را تأیید کرد. به این ترتیب، شمار کل جانباختگان ویروس کرونا در آمار رسمی ایران به ۱۰۰ هزار و ۲۵۵ نفر رسید.

همچنین در شبانه‌روز گذشته، ۳۱ هزار و ۲۶۶ مبتلای جدید توسط وزارت بهداشت ایران تأیید شد.

این وزارتخانه، آمار تفکیکی ارائه نمی‌دهد و بسیاری از جمله تعدادی از خود مقامات معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است. 

  • انتقاد سازمان دیده‌بان حقوق بشر از سوء مدیریت کرونا در ایران

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در اعلامیه‌ای، با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در ایران و آمار بالای مرگ و ابتلا در پیک پنجم، مقامات جمهوری اسلامی را به دلیل ممنوعیت واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی، عدم شفافیت، سوء مدیریت و استفاده از منابع برای تولید واکسن داخلی که اطلاعات اندکی از کارآیی و ایمنی آن در دست است مقصر دانسته است.

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر این سازمان در بخشی از اعلامیه گفته است «اعتماد عمومی عامل مهمی در مدیریت بحران سلامتی است، با این وجود، مقامات ایران به طور مکرر در این امر شکست خورده‌اند.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید مقامات ایرانی باید از تمامی منابع موجود برای پاسخگویی به این همه‌گیری استفاده کند به گونه‌ای که حقوق بشر رعایت شده و کمترین آسیب به سلامتی و رفاه شهروندان این کشور وارد شود.

این سازمان همچنین از دولت ایران خواسته است تا تمامی قراردادهای خرید و همچنین میزان به روز شده عرضه و تحویل واکسن را با جزئیات قیمت، تاریخ تحویل و تعداد دزها منتشر کند.

در همین حال، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک برنامه رادیویی در مورد وعده‌های عملی نشده در رابطه با واکسن‌های داخلی گفت: «نمی‌دانستند دروغ می‌گویند. یعی فکر می‌کردند که می تواننند این کار را انجام دهند.» آقای شهریاری گفت در این زمینه، «سهل‌انگاری» شد و «باید پاسخگو باشند.»

  • تداوم وضعیت بحرانی و کمبود تجهیزات در مناطق مختلف ایران

کمبود دارو و تجهیزات پزشکی در شرایطی که بیمارستان‌ها از بیماران مبتلا به کرونا پر شده‌اند مشکلات متعددی را برای مردم ایجاد کرده است.

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری می‌گوید در سه روز گذشته تعداد مبتلایان به کرونا ثابت مانده اما تعداد خانواده‌هایی که مبتلا شده‌اند زیاد است و تخت‌های آی‌سی‌یو هم پر شده است.

محمدرضا بهرامی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم از کمبود کپسول اکسیژن برای بیماران خبر داده است و می‌گوید روزانه ۳۰۰ نفر در فهرست انتظار هستند.

علی‌رضا صداقت، رئیس بخش آی‌سی‌یو کرونا بیمارستان امام رضا در مشهد به خبرگزاری ایلنا گفت دارو و تجهیزات کمیاب شده و شرایط بحرانی است. او افزود: «با وجود این فضای مرگ و میری که وجود دارد باز افرادی را می‌بینیم که کرونا را یک دروغ می‌دانند که این تفکر واقعا یک فاجعه انسانی است.»

رئیس بخش آی‌سی‌یو کرونا بیمارستان امام رضا نسبت به شرکت مردم در مراسمی که در مکان‌های بسته برگزار می‌شوند هشدار داد.

به گزارش ایرنا، روزانه بیش از ۹۰۰ بیمار جدید کرونایی در استان خراسان بستری می شوند که ۷۰ درصد آنها در شهر مشهد تحت درمان قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز از ثبت رکوردی تازه در شمار بستری‌شده‌ها در خوزستان خبر داد و گفت مجموع بیماران بستری به ۲ هزار و ۶۴۵ بیمار رسیده است.

فرهاد ابول نژادیان در یک برنامه تلویزیونی گفت «همه بیمارستان‌های استان خوزستان درگیر کرونا هستند و با حداکثر توان به مردم خدمات ارائه می‌دهند.»

  • ورود محموله جدید واکسن به ایران

کریم همتی، رئیس هلال احمر از تحویل پانزدهمین محموله واکسن کرونا حاوی یک میلیون و ۱۱۰ هزار دز واکسن چینی به وزارت بهداشت ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، تاکنون ۱۵ محموله شامل ۱۷ میلیون و ۶۰ هزار دز واکسن کرونا با ۱۷ پرواز به کشور منتقل شده است.

رئیس هلال احمر گفت از شهریور، واردات واکسن را در هر هفته به ۵ میلیون دز خواهند رساند.

تاکنون بیش از ۲۱ میلیون دز واکسن در ایران تزریق شده است.

XS
SM
MD
LG