لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

کرونا در ایران؛ افزایش ۶۰ درصدی شمار جانباختگان در یک هفته و ادامه جنجال بر سر عدم شفافیت در واکسیناسیون


تهران
تهران

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد شمار جانباختگان ویروس کرونا طی هفته گذشته، نسبت به هفته پیش ۶۰ درصد افزایش داشته است.

همچنین در یک هفته گذشته، شمار مبتلایان به این ویروس، حدود ۱۶۲ هزار نفر بوده است که نسبت به هفته پیش از آن، نزدیک به ۴۸ درصد افزایش داشته است.

بسیاری معتقدند عدم اعمال محدودیت‌های به موقع و روند کند واکسیناسیون به وخیم شدن اوضاع دامن زده است.

ادامه واکنش‌ها به سوء استفاده مقامات از سهمیه واکسن پاکبان‌ها

در رسانه‌های ایران، انتشار خبر استفاده مقامات شهرداری آبادان از سهمیه واکسن پاکبان‌ها که در اولویت قرار دارند بحث در مورد توزیع ناعادلانه واکسن و عدم شفافیت در این رابطه را بار دیگر در فضای مجازی مطرح کرد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت نام برخی از اعضای شورای شهر و شهرداری آبادان در فهرست دریافت کنندگان واکسن پاکبانان قرار داشت و چون این افراد ماسک داشتند شناسایی نشدند.

محمودرضا شیرازی، شهردار آبادان، نیز گفت او و امام جمعه به درخواست خود پاکبان‌ها واکسن زده‌اند.

چندی بعد، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز از اتفاقی مشابه در علی آباد کتول خبر داد و در پی انتشار این خبر، رئیس شبکه بهداشت علی آباد از سمتش برکنار شد.

بر خلاف بسیاری از کشورها که آمار واکسیناسیون را بر اساس اولویت‌بندی منتشر می‌کنند، وزارت بهداشت ایران آمار تفکیکی واکسیناسیون را منتشر نمی‌کند.

چندی پیش محمدرضا شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستار ایران در گفتگو با خبرگزاری «رکنا» گفت: «بارها شاهد خودی و ناخودی شدن افراد در هنگام دریافت واکسن بوده ایم.»

تأخیر در واکسیناسیون عمومی؛ وزیر بهداشت: «ما از چه چیزی عقب هستیم؟»

در پی ادامه انتقادها از روند کند واکسیناسیون در ایران، مقامات بهداشتی ایران تلاش در عادی‌سازی این تأخیر دارند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، میزان واکسیناسیون در ایران را با کشورهایی چون تایوان، ژاپن، کره جنوبی، عمان و عراق مقایسه کرد و گفت: «اینکه بعضی‌ها می‌گویند ما عقب هستیم، ما از چه چیزی عقب هستیم؟»

آمار «دنیای ما در قالب آمار» نشان می‌دهد تا شانزدهم ماه آوریل، بیشتر کشورهای نامبرده از جمله ژاپن و کره جنوبی در تزریق واکسن به مراتب از ایران جلوتر بوده‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد در ترکیه ۱۹.۴۵ میلیون دز، اسرائیل ۱۰.۳۰ میلیون دز و امارات متحده عربی ۹.۳۹ میلیون دز واکسن تزریق شده است.

مقایسه مجموع واکسیناسیون ایران و چند کشور دیگر
مقایسه مجموع واکسیناسیون ایران و چند کشور دیگر

آمار به روز شده وزارت بهداشت نشان می‌دهد در مجموع ۴۹۸ هزار و ۴۸۷ دز واکسن در ایران تزریق شده است.

آقای نمکی، واکسیناسیون در ترکیه و امارات با واکسن چینی را یک «بازی» توصیف کرده است.

دعواهای داخلی بر سر واردات واکسن خارجی

در حالی که تا چندی پیش، تمرکز مقامات بهداشتی ایران، تبلیغ برای واکسن تولید داخلی بود، حسن روحانی گفت نمی‌توان تا تابستان منتظر ماند و از بخش خصوصی خواست تا پیگیر واردات واکسن خارجی باشد.

اما وزیر بهداشت ایران درباره واردات واکسن توسط بخش خصوصی گفت «ماست فروش و سیمان فروش و پلاسکو فروش» می خواهند واکسن وارد کنند. آقای نمکی افزود: « من در سازمان غذا و دارو بساط دلالان را جمع کردم.»

از طرفی، حسن روحانی با کنایه به منتقدان واکسن‌های چینی و روسی گفت تشکیلات‌های پزشکی به او نامه نوشتند که واکسن‌های چینی و روسی نیاورید. آقای روحانی گفت ما گوش نکردیم ولی امروز، همان افراد می‌گوید چرا کم خریدید و یا زودتر نخریدید.

در همین حال، کیانوش جهانپور در گفتگو با شبکه خبر ایران گفت با توجه به «محدودیت‌های تولید داخلی»، بیش از دو برابر واکسن مورد نیاز کشور – بیش از ۲۴۰ میلیون دز – سفارش داده شده است.

این در حالی است که زمانبندی دریافت واکسن‌های سفارشی مشخص نیست و به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران، ۶۰ میلیون دز واکسن روسی نیزکه قرارداد آن نهایی شده است طی یک بازده زمانی هفت تا هشت ماهه دریافت خواهد شد.

آمار رسمی ایران

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد از بیست و هفتم تا بیست و هشتم فروردین ، ۲۱ هزار و ۳۱۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده است و طی ۲۴ ساعت ، ۳۱۹ بیمار جان خود را از دست دادند. همچنین طی روزهای بیست و ششم تا بیست و هفتم فروردین نیز ۲۵ هزار و ۲۶۱ بیمار جدید شناسایی شدند و ۳۲۸ بیمار جان خود را از دست دادند.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است. سازمان نظام پزشکی ایران نیز با توجه به بررسی‌های میدانی پیش‌بینی کرده آمار واقعی قربانیان حداقل سه برابر آمار اعلام شده باشد.

XS
SM
MD
LG