لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

کانون نویسندگان ایران قدرت یافتن طالبان را «فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر» خواند و خواستار حمایت از مردم افغانستان شد


هجوم مردم افغانستان به سمت مرز پاکستان برای فرار از خشونت طالبان (۲۲ مرداد ۱۴۰۰)
هجوم مردم افغانستان به سمت مرز پاکستان برای فرار از خشونت طالبان (۲۲ مرداد ۱۴۰۰)

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از مردم افغانستان، از طالبان به عنوان یک گروه «تبهکار»، «انسان‌ستیز»، «واپس‌گرا»، و «آزادی‌ستیز» نام برد و هشدار داد که به قدرت رسیدن این گروه افراطی در افغانستان به تکرار ویرانی سرمایه‌های تاریخی و فرهنگی آن کشور و نسل‌کشی منجر خواهد شد.

در بیانیه این نهاد صنفی که روز پنجشنبه ۲۱ مرداد منتشر شد، با اشاره به این که نویسندگان و ناشران افغانستان در دو دهه گذشته با گذشتن از دیوار سانسور «به مجرای تولید و پخش آزاد کتاب‌های فارسی» در منطقه تبدیل شدند، در مورد خطر نابودی کامل این دستاوردها با قدرت گرفتن طالبان هشدار داد.

کانون با یادآوری این که با حضور طالبان در قدرت «ابتدایی‌ترین حقوق انسانی و هر که و هر چه توان بالیدن داشت ... از حیات ساقط شد» از نویسندگان و روزنامه‌نگاران ایران و جهان خواسته است صدای خود را در حمایت از مردم افغانستان و خواسته آنها برای «برپایی حکومتی مستقل، مردمی، و دموکراتیک» بلندتر کنند.

با آغاز روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان در اول ماه مه، طالبان نیز حملات خود را برای تصرف بخش‌هایی از افغانستان آغاز کرد و همچنان به سرعت به پیشروی‌های خود ادامه می‌دهد. این گروه تاکنون کنترل چهار مرکز استان، از جمله هرات و قندهار که دومین و سومین شهر بزرگ افغانستان به شمار می‌روند، را به دست گرفته‌ است.

در جریان حملات طالبان در نقاط مختلف کشور، گزارش‌هایی از برخورد نیروهای این گروه اسلامگرا با برخی از فعالان فرهنگی افغانستان منتشر شد. از جمله در سیزدهم مرداد ماه نیروهای طالبان عبدالله عاطفی، شاعر و مورخ افغانستانی، را در محل سکونتش در استان ارزگان شکنجه کرده و به قتل رساندند.

پیش از آن نیز گزارش شده بود که پیکارجویان افراطی طالبان محمد خاشه، کمدین مشهور افغانستان، را از خانه‌اش در شهر قندهار ربودند و تیرباران کردند.

XS
SM
MD
LG