لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

وکیل هومن جوکار می‌گوید او «تحت‌ الحفظ» با پدرش در بیمارستان ملاقات کرد


هومن جوکار، فعال محیط زیست. آرشیو
هومن جوکار، فعال محیط زیست. آرشیو

وکیل مدافع هومن جوکار، فعال محیط زیست که در زندان به سر می برد، می گوید قرار بود موکل او برای آنکه در کنار پدر بیمارش باشد، با تهیه وثیقه از زندان مرخص شود اما در نهایت مقامات قضایی با مرخصی آقای جوکار مخالفت کردند.

بر اساس گزارش ها، پدر هومن جوکار پس از ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد و سپس جان باخت، اما مقامات قضایی به فرزند زندانی او اجازه ندادند در آخرین روزهای زندگی پدرش از مرخصی استفاده کند.

حجت کرمانی، وکیل این فعال محیط زیست زندانی، به وبسایت خبری امتداد گفت هومن جوکار تنها اجازه یافت «تحت الحفظ» و در حضور سه مامور امنیتی، در بخش آی سی یو بیمارستان، پدر خود را به مدت ۵ دقیقه ملاقات کند.

وکیل مدافع این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه هومن جوکار حدود نیمی از محکومیت خود را سپری کرده گفت با توجه به فوت پدر و شرایط سخت مادر موکلش، امیدوار است که با اعطای مرخصی هومن جوکار موافقت شود. آقای کرمانی می گوید موکلش تاکنون حتی یک روز هم به مرخصی نرفته است.

بیش از ۱۴۰۰ روزنامه‌نگار، فعال مدنی و محیط زیست و هنرمند پیشتر در نامه‌ای خطاب به غلامحسین محسنی اژ‌ه‌ای، رئیس قوه‌ قضائیه خواستار اعطای مرخصی به هومن جوکار، فعال محیط زیست زندانی شدند.

هومن جوکار یکی از فعالان محیط زیست زندانی در ایران است که از بهمن سال ۱۳۹۶ در زندان به سر می‌برد. او در سال ۱۳۹۸ از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «همکاری با آمریکا» به ۸ سال حبس محکوم شد.

XS
SM
MD
LG