لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۲

فعالان محیط زیست در رابطه با حقابه هورالعظیم مقابل سازمان آب ‌و برق استان خوزستان تجمع کردند


تصویری از تجمع فعالان محیط زیست
تصویری از تجمع فعالان محیط زیست

در پی انتشار تصاویری از تلف شدن میلیون‌ها قطعه ماهی در تالاب هورالعظیم گروهی از فعالان محیط زیست و شهروندان خوزستان در اعتراض به آن چه که «سیاست‌های مخرب وزارت نیرو» عنوان می‌کنند، مقابل سازمان آب و برق این استان تجمع کردند.

بنا بر تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز شنبه ۱۲ تیرماه گروهی از معترضان با در دست گرفتن پلاکارد‌هایی که روی آنها نوشته شده بود «مرگ کارون مرگ ما» و «حقابه هورالعظیم را آزاد کنید» مقابل سازمان آب و برق خوزستان تجمع کردند و خواستار رهاسازی حقابه هورالعظیم و تجدیدنظر در سیاست‌های این سازمان شدند.

یکی از فعالان محیط زیست حاضر در تجمع امروز، ضمن انتقاد از شرایط موجود گفت، خشک شدن این تالاب علاوه بر تلف شدن ماهیان، بر وضعیت معیشت بسیاری از روستاییان تاثیر داشته است.

برخی از کاربران توئیتر و کنشگران حوزه زیست محیطی نیز طی روزهای گذشته با انتشار تصاویری از تلف شدن ماهی‌ها در تالاب هورالعظیم که زیستگاه انواع ماهیان و جانوران دیگر است، نسبت به کم‌آبی شدید این تالاب هشدار دادند.

در همین حال محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، در واکنش به تصاویر منتشر شده از تالاب هورالعظیم گفته است، تصاویر مربوط به بخش عراقی تالاب بوده و به علت کاهش آب و اکسیژن رخ داده است.

اما نماینده اهواز در مجلس به عملکرد سازمان محیط زیست انتقاد کرد و علت مرگ ماهیان و گاومیش‌ها در هورالعظیم را عدم تامین حقابه و واریز نشدن آب به تالاب ذکر کرد.

XS
SM
MD
LG