لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

اسکار ۹۳- حبیب زرگرپور از نامزدهای پیشین جایزه اسکار: امسال فیلم‌های خارجی خوبی حضور دارند


 حبیب زرگرپور
حبیب زرگرپور

نود و سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار یکشنبه ۲۵ آوریل در لس آنجلس برگزار می‌شود.

حبیب زرگرپور، هنرمند آمریکایی ایرانی‌تبار و از نامزدهای پیشین جایزه اسکار، از چهره‌های موفق هالیوود محسوب می‌شود و در سال‌های اخیر در تولید فیلم‌های سینمایی‌ و بازی‌های ویدئویی بسیاری مشارکت داشته است.

او برای فیلم‌های «توئیستر» در سال ۱۹۹۶ و «توفان کامل» در سال ۲۰۰۰ در بخش بهترین جلوه‌های بصری (به انگلیسی: Visual Effects) نامزد جایزه اسکار شده است.

حبیب زرگرپور درباره تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر سینما و مراسم اهدای جوایز اسکار به صدای آمریکا می‌گوید: «بدون ‌شک سال جالبی بوده است. تولیدات زیادی متوقف شده و بسیاری از فیلم‌ها به شبکه‌های اینترنتی رفته‌اند. این که اوضاع در آینده چگونه پیش می‌رود، قطعا جالب خواهد بود. به نظرم امسال فیلم‌های فوق‌العاده‌ای نامزد اسکار شده‌اند و آثار خارجی خوبی داریم. به طور کلی احساس می‌کنم هر چند که ندیدن فیلم در سینما چالش‌برانگیز است، ولی دریچه‌هایی را برای فیلمسازان جدید باز می‌کند تا به جریان پخش، دسترسی بیشتری داشته باشند.

آقای زرگرپور در ادامه می‌افزاید: «یکی از مهمترین تفاوت‌ها برای من این است که در سینما شاهد واکنش تماشاگران به فیلم هستم و آن‌ را با واکنش خود مقایسه می‌کنم. ولی در خانه چنین شرایطی فراهم نیست.»

این هنرمند ایرانی آمریکایی می‌گوید که اگرچه به دلیل محدودیت‌های مرتبط با همه‌گیری کرونا جمعیت کمتری در مراسم اسکار حضور دارند، او به موفقیت این برنامه خوش‌بین است. او با اشاره به برگزاری مراسم اخیر اهدای جوایز جلوه‌های بصری، برگزاری این برنامه مجازی را تجربه جالبی توصیف می‌کند.

حبیب زرگرپور درباره جایزه اسکار بهترین جلوه‌های بصری به صدای آمریکا می‌گوید: «به عنوان یکی از اعضای آکادمی و فردی که رأی دادم، نمی‌توانم بگویم که گزینه من چه کسی است؛ ولی فیلم‌های حاضر در این‌ بخش بسیار متنوع است، و بدون شک انتخاب دشواری خواهد بود. با قاطعیت می‌گویم که برنده از قبل مشخص نیست؛ چون‌ هر کدام از فیلم‌هایی که نامزد هستند در زمینه‌هایی بسیار خوب هستند.»

آقای زرگرپور درباره نامزدی رامین بحرانی، سینماگر ایرانی آمریکایی، برای بهترین فیلمنامه اقتباسی می‌گوید: «ببر سفید را خیلی دوست داشتم. در ابتدا نمی‌دانستم که رامین بحرانی این فیلم را ساخته است، و بعدا فهمیدم. اینکه استعدادهای ایرانی تشخیص داده می‌شوند و از آنها قدردانی می‌شود، همیشه خوشایند است. نامزدی رامین بحرانی خبر خوشی برای آمریکاییان ایرانی‌تبار است. مشتاقانه در انتظار مراسم اسکار و تماشای این سینماگر مستعد هستم.»

XS
SM
MD
LG