لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

اسکار ۹۳- رامین بحرانی نامزد ایرانی‌ جایزه اسکار: بیشتر از این بابت خوشحالم که تماشاگران از فیلم استقبال کردند


رامین بحرانی
رامین بحرانی

نود ‌و‌ سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار یکشنبه ۲۵ آوریل در لس آنجلس برگزار می‌شود.

رامین بحرانی، هنرمند آمریکایی ایرانی‌تبار، برای فیلم «ببر سفید» در بخش بهترین فیلمنامه اقتباسی نامزد جایزه اسکار شده است. این فیلم اثری تحسین شده است که به واسطه پخش از شبکه اینترنتی نتفلیکس بیننده‌های زیادی داشت و به شهرتی جهانی رسید.

رامین بحرانی علاوه بر نگارش فیلمنامه ببر سفید، این اثر را کارگردانی کرده و همچینین یکی از تهیه‌کنندگان آن است.

ببر سفید در جشنواره‌های سینمایی حضور موفقی داشت، و نامزد دریافت چند جایزه بفتا یا آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا، از جمله بهترین فیلمنامه اقتباسی برای رامین بحرانی نیز بود.

این هنرمند ایرانی آمریکایی درباره استقبال منتقدین هنری از فیلم و موفقیت جهانی ببر سفید به صدای آمریکا می‌گوید: «هیچ کسی نمی‌داند که باید چه انتظاری از منتقدان داشت، و بنابراین من این موضوع را خیلی جدی نمی‌‌‌گیرم. بیشتر خوشحالم که تماشاگران در سراسر جهان از فیلم استقبال کردند. در ماه نخست نمایش فیلم، بیش از شصت میلیون نفر ببر سفید را تماشا کردند، و در ۶۴ کشور، پربیننده ترین بود. من از دنیای فیلم‌های مستقل می‌آیم و چنین موفقیتی را تصور نمی‌کردم. عالی است!»

رامین بحرانی
رامین بحرانی

رامین بحرانی تنها هنرمند ایرانی‌تباری است که امسال نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

او درباره نامزدی خود در اسکار به صدای آمریکا می‌گوید: «از آراویند، نویسنده کتاب ببر سفید، سپاسگزارم که به من‌ اعتماد کرد تا این فیلم را بر اساس کتاب درخشانش بسازم. از تمامی همکارانم به ویژه بهاره عظیمی، که یکی از تهیه‌کنندگانم است، و فیلمنامه بسیاری از آثارم را همراه با او نوشتم، قدردانی می‌کنم. او یک نویسنده و تهیه کننده ایرانی ساکن فرانسه است.»

آقای بحرانی که در روزهای اخیر یک پروژه جدید مستند را آغاز کرده است، به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه، در مراسم امسال اسکار در لس آنجلس حضور خواهد داشت.

حسین امینی، هنرمند بریتانیایی ایرانی‌تبار، برای فیلم «بال‌های کبوتر» در سال ۱۹۹۷ نامزد دریافت جایزه بهترین‌ فیلمنامه اقتباسی شد. او نخستین سینماگر آسیایی تباری است که در این بخش نامزد اسکار بود.

اصغر فرهادی سینماگر ایرانی برای فیلم «جدایی» در سال ۲۰۱۱ نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد.

XS
SM
MD
LG