لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

گرجستان: جسد فیلم‌برداری که در حمله گروه‌های خشن به فعالان حقوق دگرباشان جنسی مجروح شده بود کشف شد


الکساندر لاشکاراوا، فیلمبردار تلویزیون که مورد حمله مخالفان دگرباشان قرار گرفته بود - ۵ ژوئیه ۲۰۲۱
الکساندر لاشکاراوا، فیلمبردار تلویزیون که مورد حمله مخالفان دگرباشان قرار گرفته بود - ۵ ژوئیه ۲۰۲۱

پلیس گرجستان می‌گوید تحقیقات جنایی را پیرامون مرگ یک فیلمبردار که یکی از چندین روزنامه‌نگارانی بود که طی حمله هفته گذشته به فعالان حقوق دگرباشان جنسی، مورد ضرب و شتم قرار گرفت، آغاز کرده است.

به گزارش رویترز در روز یکشنبه ۲۰ تیر، فعالان حقوق دگرباشان جنسی در گرجستان، دوشنبه هفته گذشته، رژه افتخار را پس از آن که گروه‌های مخالف تندرو به دفتر آنها در شهر تفلیس حمله کرده و فعالان و روزنامه‌نگاران را هدف ضرب و جرح قرار دادند، لغو کردند.

«تی‌وی پیرولی»، شبکه‌ تلویزیونی که الکساندر لاشکاراوا، فیلمبردار گرجی برای آن کار می‌کرد روز یکشنبه گزارش داد که جسد وی که در آن حمله مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفته بود، توسط مادرش در خانه‌اش پیدا شد. از علت مرگ او چیزی گفته نشد.

وزارت کشور گرجستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای مرگ آقای لاشکاراوا پرونده جنایی تشکیل داده‌ است ولی علت مرگ او را فاش نکرد.

درگذشت این فیلمبردار، فعالان را برانگیخت تا روز یکشنبه یک راهپیمایی‌ به منظور درخواست پیگرد قانونی افرادی که مسئول حمله به خبرنگاران و حامیان حقوق دگرباشان جنسی بودند، سازمان دهند.

به گفته پلیس گرجستان، بیش از ۵۰ روزنامه نگار هدف آن خشونت‌ها قرار گرفتند. آن حملات موجب شد که کشورهای غربی از دولت گرجستان بخواهند تا آزادی بیان و آزادی تجمعات را تضمین کنند.

XS
SM
MD
LG