لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

فرانسه شرکت گوگل را ۶۰۰ میلیون دلار جریمه کرد


شرکت گوگل
شرکت گوگل

نهاد نظارت بر رقابت فرانسه شرکت آمریکایی گوگل را به دلیل عدم رعایت دستورات تنظیم‌کننده درباره انجام گفت‌وگوهای مستمر با ناشران خبری این کشور در زمینه حق مالکیت معنوی محکوم کرد.

به گزارش رویترز، فرانسه شرکت گوگل را که از زیرمجموعه‌های «آلفابت» است، حدود ۵۹۳ میلیون دلار جریمه کرد.

این جریمه در شرایطی وضع می‌شود که فشار بین‌المللی به شرکت‌های اینترنتی مانند گوگل و فیسبوک برای تقسیم درآمدهای بیشتر با رسانه‌های خبری افزایش یافته است.

این شرکت فناوری آمریکایی باید ظرف دو ماه آینده، پیشنهادهای خود را درباره نحوه جبران خسارت برای استفاده از مطالب خبرگزاری‌ها و ناشران دیگر ارائه دهد، و در غیر این صورت با جریمه‌های اضافی تا سقف روزانه نهصد هزار یورو مواجه خواهد شد.

گوگل ضمن ابراز تأسف از صدور جریمه، گفت که این حکم‌ را می‌پذیرد.

این‌ شرکت با اشاره به مذاکراتی که در ماه‌های اخیر با رسانه‌های خبری داشته است، از عزم جدی خود برای حصول توافق نهایی خبر داد.

این در حالی است که ناشران خبری، این‌ شرکت فناوری را متهم می‌کنند که در مذاکره برای یافتن زمینه‌های مشترک برای ارائه راهکاری در جهت بازپرداخت محتوای خبرهای اینترنتی خود، مطابق بخشنامه اتحادیه اروپا موسوم به «حق همسایگی»، حسن نیت ندارد.

گوگل در اوایل سال ۲۰۲۱ با نمایندگان تعدادی از رسانه‌های فرانسه به توافقی کلی بر سر پرداخت حق مالکیت معنوی دست یافته بود، ولی این توافق با اعتراض برخی از ناشران عمده خبری این کشور مواجه شد.

براساس قوانین اتحادیه اروپا، غول‌های دیجیتالی ملزم به پرداخت حق مالکیت معنوی به ناشران و تولیدکنندگان محتوای اینترنتی هستند.

XS
SM
MD
LG