لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

در پی شکست مذاکرات دوحه پانزده کشور از طالبان خواستند اعلام آتش‌بس اعلام کند


نیروهای نظامی افغانستان
نیروهای نظامی افغانستان

پانزده نهاد دیپلماتیک خارجی، و نماینده ناتو در کابل از طالبان خواستند تا حملات نظامی خود را در این کشور متوقف کند.

به گزارش رویترز، این بیانیه، دوشنبه و چند ساعت پس از پایان نشست صلح دوحه در قطر که نتیجه مشخصی نداشت، منتشر شد.

در روزهای اخیر یک هیأت بلندپایه از مقامان افغانستان با رهبران سیاسی طالبان در دوحه ملاقات کرد، ولی مذاکرات طرفین درباره آتش‌بس سرانجامی نداشت، و طلبان در بیانیه یکشنبه خود، هیچ اشاره‌ای به توقف خشونت‌ها در افغانستان نداشت.

این پانزده نهاد دیپلماتیک خارجی در افغانستان همراه با نماینده ناتو، با اشاره به تعطیلی روز سه‌شنبه در این کشور که به مناسبت عید قربان است، از طالبان خواست تا «سلاح را برای همیشه کنار بگذارد، ‌و به جهانیان پایبندی خود را به روند صلح نشان دهد.»

این بیانیه توسط استرالیا، کانادا، جمهوری چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، هلند، اسپانیا، سوئد، بریتانیا، آمریکا، هیأت اتحادیه اروپا، و نماینده ناتو امضا شده است.

طالبان در عیدهای گذشته، آتش‌بس موقت یا کوتاه مدتی را اعلام کرده بود تا به افغان‌ها اجازه دهد تا تعطیلات را در صلح سپری کنند.

اما طالبان این بار هیچ اطلاعیه‌ مشابهی منتشر نکرده است و به دنبال خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از افغانستان، در سطح بی‌سابقه‌ای حملات خود‌ را در سراسر کشور افزایش داده و مناطق زیادی را تسخیر کرده است.

در بیانیه نهادهای دیپلماتیک خارجی و نماینده ناتو، نقض حقوق بشر، و تلاش برای تعطیلی مدارس و رسانه‌ها در مناطق تحت تصرف طالبان نیز محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG