لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا مقررات تازه‌ای را برای برنامه‌های رسانه‌ای مورد حمایت کشورهای خارجی پیشنهاد کرد


ورودی ساختمان «کمیسیون فدرال ارتباطات ایالات متحده» موسوم به «اف سی سی» در شهر واشنگتن. آرشیو، ۱۹ ژوئن ۲۰۱۵
ورودی ساختمان «کمیسیون فدرال ارتباطات ایالات متحده» موسوم به «اف سی سی» در شهر واشنگتن. آرشیو، ۱۹ ژوئن ۲۰۱۵

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ «کمیسیون فدرال ارتباطات ایالات متحده» موسوم به «اف سی سی» در مقررات پیشنهادی تازه‌ای، از تلویزیون‌ها و رادیوها می‌خواهد اگر هر بخشی از محتوایی که ارائه می‌دهند از حمایت دولت‌های خارجی برخوردار است، آشکارا آن را اعلام کنند.

در این مقررات پیشنهادی ذکر شده است: «وقتی یک دولت خارجی هزینه برنامه‌ای را پرداخت کرده، یا آن را به طور مجانی ارائه کرده است، مردم آمریکا حق دارند این موضوع را بدانند تا به این ترتیب بینندگان و شنوندگان بتوانند ارزیابی بهتری از ارزش و درستی چنین برنامه‌ای داشته باشند.»

بنا بر مقررات جدید، رسانه‌ها ملزم هستند به طور مستقیم یا غیرمستقیم در زمان پخش برنامه حمایت مالی دولت خارجی را آشکار کنند. در مقررات کنونی دستورالعملی درباره این که حمایت مالی خارجی از یک برنامه باید چه موقع و چه طور آشکار شود، وجود ندارد.

جسیکا رُزن‌وُرسِل، یکی از اعضای «اف سی سی»، در بیانیه‌ای گفت: «در حال حاضر، ما سیلی از گزارش‌هایی را دریافت می‌کنیم که می‌گویند کنشگران خارجی در صدد اثرگذاری بر روند سیاسی و انتخابات دموکراتیک ما در ایالات متحده هستند. اما حیرت‌آور است که اف سی سی هنوز سیاست‌هایش را روزآمد نکرده است تا ... مطمئن شود وقتی کنشگران خارجی دارای سوء‌نیت برای دسترسی به امواج رسانه‌ای و اثرگذاری بر شهروندان ما پول می‌پردازند، افکار عمومی از آن باخبر خواهد شد.»

آجیت پای، رئیس «اف سی سی»، ماه پیش گفته بود محتوای رسانه‌ای که چین و روسیه منابع مالی آن را تامین می‌کنند دلیل «روزآمد کردن مقررات ما و آشکار کردن این گونه رفتارها» است.

خانم رُزن‌وُرسِل نیز گفت: «ما امروز اصلاح این وضعیت را آغاز می‌کنیم. ما مقررات مشخصی را برای فاش کردن حمایت مالی دولت‌های خارجی و نمایندگان آن از برنامه‌های رسانه‌ای پیشنهاد می‌کنیم. هدف از این مهم، شفافیت ابتدایی است.»

XS
SM
MD
LG