لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

طرح برابری دستمزد زنان و مردان به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید


ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف، طرح برابری دستمزد زنان و مردان را تصویب کرد. برایان فیتزپتریک، نماینده پنسیلوانیا، تنها جمهوری‌خواهی بود که به این طرح رأی مثبت داد.

به گزارش شبکه خبری «فاکس»، این طرح، مقررات متفاوتی را برای کاهش شکاف در دستمزد به اجرا می‌گذارد و کارفرمایان را ملزم می‌‌کند که ثابت کنند اختلاف دستمزد به عواملی غیر از جنسیت بستگی داشته است. این طرح همچنین از اقدامات تلافی‌جویانه علیه کارمندانی که رویکرد کارفرمایان خود در این رابطه را مورد پرسش قرار می‌دهند، پیشگیری می‌کند.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در این رابطه گفت: «متأسفانه دستمزد برابر هنوز در آمریکا به واقعیت نپیوسته است.»

به گفته دموکرات‌ها، معضل تفاوت دستمزد برای زنان رنگین پوست حادتر است و آنها به ازای هر دلاری که همتایان مرد سفیدپوست خود می‌گیرند، ۶۳ سنت دریافت می‌کنند. زنان لاتین تبار، از این نیز کمتر دستمزد می‌گیرند.

اتاق بازرگانی آمریکا از مخالفان تصویب این لایحه است و معتقد است این اقدام، دست کارفرمایان را برای اثبات مشروعیت تفاوت در پرداخت دستمزد می‌بندد.

مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی نشان داده که پیامدهای اقتصادی همه گیری ویروس کرونا زنان را از لحاظ دستیابی به دستمزد برابر عقب انداخته است. به این ترتیب که حالا پیش‌بینی می‌شود به جای ۹۹.۵ سال، ۱۳۵.۶ سال طول بکشد تا زنان برابر با همتایان مرد خود دستمزد بگیرند.

این طرح که از حمایت دولت پرزیدنت بایدن و دموکرات‌ها برخوردار است، باید به تصویب سنا نیز برسد.

XS
SM
MD
LG