لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

یک سال پس از همه‌گیری کرونا، هنوز کشورهایی هستند که وجود ویروس را انکار می‌کنند و یا بی‌اهمیت جلوه می‌دهند


کره شمالی از همان آغاز مرزهای خود را بست و تجارت با پکن را متوقف کرد
کره شمالی از همان آغاز مرزهای خود را بست و تجارت با پکن را متوقف کرد

در یک سال گذشته، کشورهای دنیا اطلاعات خود را در مورد شمار مبتلابان به ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن در اختیار سازمان بهداشت جهانی گذاشته‌اند تا مبارزه با این همه‌گیری آسان‌تر شود.

برخی از کشورها مانند ایران، چین و روسیه در ارائه آمار خود شفاف نبوده‌اند و با پنهان‌کاری، در این روند اخلال ایجاد کردند.

در ایران، شیوع کرونا مدتها پس از پخش آن در کشور اعلام شد و روزنامه‌نگاران و شهروندانی که در این رابطه اطلاع‌رسانی کرده و یا از عملکرد دولت در مهار کرونا انتقاد کردند با بازداشت و تهدید روبرو شدند. در عین حال، بررسی‌های مستقل نشان داده آمار واقعی مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در ایران به مراتب بالاتر از آن چیزی است که آمار رسمی نشان می‌دهد.

اما در این میان کشورهایی نیز بوده‌اند که هیچ اطلاعاتی از شیوع ویروس ارائه نداده‌اند. شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی به سه کشور اشاره کرده است:

تانزانیا

مقامات تانزانیا، از آغاز همه‌گیری کرونا آن را بی اهمیت جلوه دادند و از مردم خواستند تا برای درمان مشکلات ریوی از روش‌های سنتی و داروهای گیاهی بهره ببرند و برای از بین رفتن ویروس به دعا متوسل شوند.

اما در هفته‌های اخیر و در پی مرگ دو مقام تانزانیایی در اثر ابتلا به ویروس کرونا و ورود دو مسافر حامل گونه جهش یافته و مسری‌تر ویروس کرونا به بریتانیا این کشور توسط سازمان بهداشت جهانی تحت فشار قرار گرفته است تا تدابیر مهار کرونا را در اختیار این سازمان قرار دهد.

چندی پیش، سفیر آمریکا در تانزانیا در توییتی گفت وزارت بهداشت در اعمال تدابیری چون زدن ماسک، دوری از جمعیت و فاصله اجتماعی جدی‌تر شده است.

ترکمنستان

گروه «خانه آزادی» می‌گوید به دلیل عدم وجود رسانه مستقل در ترکمنستان دریافت اطلاعات درست از این کشور ۶ میلیون نفری بسیار دشوار است.

مقامات این کشور، محدودیتهای مسافرتی اعمال کرده‌اند و خواستار رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک شده‌اند اما هنوز اذعان نکرده‌اند که ویروس کرونا به این کشور آمده است.

آنها می‌گویند دلیل استفاده از ماسک محافظت از گرد و خاک موجود در هوا است. با این حال، منابع محلی نشان داده در دوره‌هایی، برگزاری مراسم ختم از همیشه بیشتر بوده است.

کره شمالی

کره شمالی از همان آغاز مرزهای خود را بست و تجارت با پکن را متوقف کرد.سازمان بهداشت جهانی در روز هشتم ژانویه می‌گوید کره شمالی ادعا می‌کند ۱۳ هزار و ۲۵۷ تست کرونا انجام داده و هیچ مورد مثبتی پیدا نکرده است. رهبر کره شمالی نیز در چندین رویداد مختلف بدون ماسک دیده شده است.

هر چند شاید انزوای این کشور جلوی ورود ویروس به کشور را گرفته باشد، کارشناسان معتقدند با گسترده شدن واکسیناسیون و بازگشت به زندگی عادی، کشورهایی که ویروس را مخفی نگاه داشتند بزرگترین خطر برای جهان به شمار می‌آیند.

XS
SM
MD
LG