لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

بحران پنهانکاری در بحران کرونا؛ ۶۵ میلیون ایرانی یا به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند یا در معرض ابتلا هستند


Virus Outbreak Mideast | ویروس کرونا | ایران
Virus Outbreak Mideast | ویروس کرونا | ایران

در ادامه پنهانکاری و عدم اعلام آمار شفاف از شیوع ویروس کرونا در ایران، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران اعتراف کرد تعداد مبتلایان به این ویروس در ایران حدود ۲۵ میلیون نفر است؛ در حالی که سخنگوی وزارت بهداشت ایران آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران را از پنج ماه پیش تا به امروز بیش از ۲۷۱ هزار نفر اعلام کرد.

حسن روحانی روز شنبه ۲۸ تیر در جلسه ستاد مقابله با کرونا همچنین آمار جانباختگان را نیز حدود ۱۴ هزار نفر، اندکی بیش از آمار رسمی، اعلام کرد و گفت که ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود. به این ترتیب بر فرض صحت آمار اعلام شده توسط رئیس جمهوری اسلامی ایران، ۶۵ میلیون ایرانی یا به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند یا در معرض ابتلا هستند.

ارائه این آمار در حالیست که از ابتدای ورود ویروس کرونا به ایران، کارشناسان داخلی و خارجی بر پنهانکاری و ارائه اطلاعات غلط توسط مسئولان جمهوری اسلامی تاکید کرده بودند.

مقامات ایران از ابتدای بهمن ماه سال گذشته که اخباری مبنی بر جان باختن مبتلایان به کرونا در شهر قم منتشر شد، با توجه به اینکه رویدادهایی چون راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس را پیش رو داشتند، این اخبار را رد کردند تا اینکه با همه گیری گسترده در این شهر در آخرین روز بهمن ماه ناچار به اعلام رسمی شدند.

در این مدت، گزارش مرکز پژوهشهای مجلس و نظر کارشناسان سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن بوده که آماری که به طور رسمی از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران منتشر می شود یک پنجم آمار واقعی است.

در ماههای نخستین ورو ویروس کرونا در ایران همچنین تعدادی از بیمارستانها و ادارات بهداشت استانها تعداد جانباختگان را بسیار بیشتر از آمار رسمی دانستند. بیمارستانها دستور داشتند که علت مرگ برخی از بیماران مبتلا به کرونا را عفونت حاد ریه اعلام کنند.

مقام های ایالات متحده نیز بر پنهانکاری جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا در ایران تاکید کرده‌اند. پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا فروردین امسال در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

XS
SM
MD
LG