لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

طرح یک هزار میلیارد دلاری جمهوریخواهان در کنگره برای کمک به مردم در دوران کرونا؛ واکنش دموکرات‌ها


کنگره ایالات متحده آمریکا
کنگره ایالات متحده آمریکا

جمهوریخواهان و دموکرات‌ها در کنگره ایالات متحده آمریکا مذاکره بر سر دور بعدی کمک‌ها و خدمات برای جبران خسارت‌های ناشی از ویروس کرونا را آغاز کرده‌‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مذاکرات از روز سه‌شنبه هفتم مرداد ماه شروع شده و پیش‌بینی می‌شود مذاکرات سخت و دشواری باشد. چهار روز دیگر طرح قبلی کمک‌ها به کسانی که شغل‌شان خود را از دست داده‌اند، به پایان می‌رسد.

طرح پیشنهادی که از سوی جمهوریخواهان و پس از رایزنی با کاخ سفید ارائه شده، مبلغ یک هزار میلیارد دلار را برای کمک به بازگشایی مدرسه‌ها و کسب‌و‌کارها پیشنهاد می‌کند. اما طرح پیشنهادی بلافاصله با واکنش اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه کنگره رو به رو شده است.

دموکرات‌ها در اولین واکنش خود این طرح را محدود و ناکافی خواندند. اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان دو ماه پیش طرح کمکی را تصویب کردند که مبلغ آن سه هزار میلیارد دلار بود.

جمهوریخواهان اما معتقدند که هزینه این طرح بسیار بالا است و پرداخت مبالغ بالای بیمه بیکاری باعث می‌شود افراد به دنبال فرصت شغلی نباشند، چرا که در آن صورت بیکار ماندن برای آن‌ها از جست‌وجو برای یافتن کار بهتر است.

میج مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنا، در معرفی این طرح گفت که این نقطه‌ شروعی برای توافق میان هر دو حزب است، چرا که «ما نمی‌توانیم یک طرح را بدون همکاری دموکرات‌ها در سنا تصویب کنیم.»

XS
SM
MD
LG