لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۹

مطالعه‌ نهاد آمریکایی نشان داد واکسن‌های مدرنا و فایزر در«دنیای واقعی» نیز تا ۹۰ درصد مؤثر هستند


روشل والنسکی، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا روز دوشنبه از مطالعه جدید درباره واکسن‌ها خبر داد.
روشل والنسکی، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا روز دوشنبه از مطالعه جدید درباره واکسن‌ها خبر داد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا- مطالعه ای که روز دوشنبه توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا منتشر شد نشان می دهد دو واکسن فایزر و مدرنا که هر دو بر اساس فن‌آوری «پیام رسان آر ان ای» ساخته شده‌اند در«دنیای واقعی» نیز بسیار مؤثر هستند.

این مطالعه بر روی ۴ هزار کارمند کادر درمانی، افرادی که در خط مقدم هستند و یا مشاغل ضروری دارند در شش ایالت و بین چهاردهم ماه دسامبر تا سیزدهم ماه مارس انجام شده است.

نتایج این مطالعه نشان داده است که خطر ابتلا به ویروس کرونا پس از یک دز ۸۰ درصد و بعد از دو دز ۹۰ درصد کاهش می یابد.

روشل والنسکی، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در جلسه تیم ویژه مقابله با کرونا در کاخ سفید گفت این مطالعه نشان داده است که این دو واکسن قادر هستند علاوه بر موارد دارای علائم بیماری از موارد ابتلای بدون علائم نیز پیشگیری کنند.

خانم والنسکی گفت میانگین روزانه ابتلا در آمریکا طی هفته گذشته ده درصد افزایش یافته و به حدود ۷۰ هزار مبتلا در روز رسیده است. بستری شدن در بیمارستان نیز بیش از چهار درصد و مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا تقریباً سه درصد افزایش داشت.

او از مردم آمریکا خواست تا کمی دیگر صبوری کنند و به رعایت فاصله اجتماعی و دیگر نکات ایمنی ادامه دهند.

از روز یکشنبه ، بیش از ۹۳ میلیون نفر در آمریکا دست‌کم یک دز واکسن دریافت کرده‌اند و بیش از ۵۱ میلیون نفر به طور کامل واکسینه شده‌اند.

از زمان همه‌گیری کرونا در آمریکا، تا روز ۱۰ فروردین، ۳۱ میلیون نفر به آن مبتلا شدند و ۵۶۳ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG