لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

داده‌های اسرائیل نشان می‌دهد تاثیرگذاری واکسن کرونای فایزر ۹۲ درصد است


تزریق دز دوم واکسن کووید۱۹ شرکت فایزر در سینمایی در شهر نتانیای اسرائیل که به مرکز واکسیناسیون تبدیل شده است - ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱
تزریق دز دوم واکسن کووید۱۹ شرکت فایزر در سینمایی در شهر نتانیای اسرائیل که به مرکز واکسیناسیون تبدیل شده است - ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقامات بهداشتی اسرائیل می‌گویند در اولین داده‌های کنترل شده در مقیاس بزرگ که خارج از آزمایش‌های بالینی گردآوری شده، دو دز واکسن ویروس کرونای شرکت فایزر از خود ۹۲ درصد اثربخشی نشان داده است.

این برای شرکت فایزر که می‌گوید واکسنش در مصون کردن افراد در مقابل سویه جهش یافته ویروس کرونا نیز مؤثر است، خبر خوبی به شمار می‌رود.

صندوق بهداشت مکابی ۱۶۳ هزار از شهروندان اسرائیلی را که هر دو دز واکسن ویروس کرونای شرکت فایزر را دریافت کرده بودند، مورد مطالعه قرار داد. از این تعداد تنها ۳۱ نفر پس از واکسینه شدن کامل، به کووید۱۹ مبتلا شدند. در حالی که در نمونه معادل از شهروندان اسرائیلی واکسینه نشده، تقریباً ۶۵۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

این مطالعه نشان داد که واکسن مشترک شرکت‌های داروسازی فایزر و بایو ان تک، ۹۲ درصد مؤثر است، که به ۹۵ درصد تاثیرگذاری مشاهده شده در آزمایش‌های بالینی، بسیار نزدیک است.

کارشناسان و متخصصان بیماری‌های عفونی اسرائیلی می گویند انتشار نتایج این مطالعه خبر خوبی است و تفاوت خیلی کمی بین نتایج ازمایش های بالینی با پژوهش‌های کنونی آنها داشته است و هنوز در محدوده استاندارد قرار دارد.

اسرائیل به یک آزمایشگاه بی وقفه برای واکسن کرونای شرکت فایزر، که از طریق بودجه بهداشت عمومی توزیع می‌شود، تبدیل شده است. بنا بر گزارش رسانه‌ها، اسرائیل این واکسن را زودهنگام و دو برابر قیمت بازار خریداری کرد، و توافق کرد که تمام داده‌های خود را با فایزر به اشتراک بگذارد. تمام شهروندان اسرائیلی زیر پوشش یکی از چهار صندوق بودجه بهداشت عمومی هستند و تمامی مدارک پزشکی آنها به طور دیجیتالی ثبت شده است.

تاکنون تقریباً ۳ میلیون نفر از جمعیت ۹.۳ میلیون نفری اسرائیل دز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و تقریباً ۱.۵ میلیون نفر نیز با دز دوم واکسینه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG