لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

چاو و دِواس، وزیران کابینه، با اشاره به نقش ترامپ در دامن زدن به خشونت در کنگره استعفا دادند


الین چاو، وزیر ترابری ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن. آرشیو، ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۹
الین چاو، وزیر ترابری ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن. آرشیو، ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ الِین چاو، وزیر ترابری ایالات متحده، می گوید به دلیل اشغال مرگبار کنگره در روز چهارشنبه توسط گروهی خشمگین از حامیان دونالد ترامپ از مقام خود کناره‌گیری می کند. او نخستین وزیر کابینه بود که به این دلیل استعفا داد.

چاو، همسر میچ مکانل، رهبر جمهوریخواهان در سنا، از متحدان سیاسی نزدیک ترامپ محسوب می شود. او گفت حمله خشونت‌بار به کنگره که سخنان ترامپ به آن دامن زد او را «بسیار آزرده‌ خاطر کرد.»

در ساعات پایانی پنج شنبه، بتسی دِواس، وزیر آموزش ایالات متحده، هم در بیانیه ای استعفای خود را اعلام کرد و ترامپ را مقصر برافروختن آتش تنش ها دانست.

به این ترتیب چاو و دِواس به فهرست بلند اعضای مستعفی دولت ترامپ پیوستند.

میک مولوینی، رئیس دفتر سابق رئیس جمهوری، که اکنون نماینده ویژه دولت آمریکا در ایرلند شمالی است، بامداد پنج شنبه ضمن اعلام استعفای خود گفته بود دیگر مقام های دولت هم در صدد کناره گیری هستند.

به گزارش اداره پلیس شهر واشنگتن چهار نفر در آشوب ها در کنگره جان باختند.

رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه در یک گردهمایی از هوادارانش خواسته بود به سمت ساختمان کنگره بروند: «شما با نمایش ضعف هرگز کشور ما را پس نخواهید گرفت. باید قدرت نشان دهید و قوی باشید.»

پرزیدنت ترامپ پنج شنبه شب با انتشار ویدیویی رفتار حامیانش را محکوم کرد.

میک مولوینی گفت وزیر خارجه آمریکا را در جریان استعفای خود گذاشته است.

به فاصله اندکی پس از مولوینی، جان کاستلو، معاون مدیرکل وزارت بازرگانی در امور اطلاعاتی و امنیتی، گفت خشونت ها او را واداشت که کناره گیری کند.

مت پادینجر، طراح اصلی سیاست ترامپ در برابر چین، چهارشنبه استعفای خود را اعلام کرده بود. یک مقام ارشد دولت گفت پادینجر در پاسخ به واکنش ترامپ به خشونت ها در ساختمان کنگره کناره گیری کرد.

استفنی گریشام، رئیس دفتر ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا، که مدتی به عنوان سخنگوی کاخ سفید انجام وظیفه کرده بود، نخستین مقام دولتی بود که روز چهارشنبه استعفا داد. به فاصله کوتاهی پس از او، سارا متیوز، معاون سخنگوی کاخ سفید، و ریکی نیستا، از دیگر اعضای کاخ سفید، هم استعفا دادند.

XS
SM
MD
LG