لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

وزیر دفاع بریتانیا: توان‌مان برای مقابله با تهدیدات روسیه و چین در فضا را افزایش می‌دهیم


بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا (سمت چپ)
بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا (سمت چپ)

وزیر دفاع بریتانیا از تلاش آن کشور برای بالا بردن توان مقابله خود با تهدیدات روسیه و چین در فضا، به عنوان بخشی از بررسی سیاست دفاعی و امنیتی بریتانیا، خبر داده است.

به گزارش رویترز، بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، روز شنبه ۴ مرداد ماه گفت که بریتانیا توانایی خود برای مقابله با تهدیدات روسیه و چین در فضا را به عنوان بخشی از بررسی سیاست‌های خارجی، امنیتی، و دفاعی که توسط دولت بریتانیا اعمال می‌شود، تقویت خواهد کرد.

بریتانیا اخیرا اعلام کرده بود که نگران آزمایش اخیر ماهوره‌ای روسیه، شامل شلیک یک پرتابه با «مشخصات یک سلاح»، است.

همچنین والاس به روزنامه تلگراف گفت که «این هفته، روسیه با انجام آزمایش تحریک‌‌آمیز یک پرتابه سلاح‌مانند از یک ماهواره، و تهدید استفاده مسالمت‌آمیز از فضا، تهدیدی که [از جانب روسیه] متوجه امنیت ملی ما است را به ما یادآور شده است.»

او افزود که چین نیز در حال تهیه و توسعه سلاح‌های فضایی تهاجمی است و هر دو کشور در حال ارتقاء توانمندی‌های خود هستند. چنین رفتارهایی تنها بر اهمیت بررسی‌ آن چیزی که بریتانیا در حال انجام آن است، صحه می‌گذارد.

تنش‌ها بین روسیه و بریتانیا در هفته‌های اخیر افزایش یافته است. بریتانیا تحریم‌های جدید علیه روسیه اعمال کرده و این کشور را متهم به تلاش برای دخالت در انتخابات برگزیت کرده است. همچنین بریتانیا می‌گوید که روسیه تلاش داشته تا تحقیقات واکسن کرونا را هک کند.

همچنین بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد به طور جداگانه توافق استرداد خود با هنگ کنگ را به دنبال افزایش اختلاف با چین بر سر اعمال قانون امنیت ملی، به حالت تعلیق درمی‌آورد.

رویترز نوشت که اوایل این ماه جاری میلادی، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، دستور داد تجهیزات مربوط به فناوری‌های هوآوی چین، تا پایان سال ۲۰۲۷ به طور کامل از شبکه «۵ جی» بریتانیا پاک‌‌سازی شود.

XS
SM
MD
LG