لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

بودجه ۲۵ میلیارد دلاری برای برقی کردن اتوبوس‌های مدارس آمریکا؛ یکی از اولویت‌های پرزیدنت بایدن


دیدار کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، از شرکت سازنده اتوبوس «تامس» - ۱۹ آوریل ۲۰۲۱
دیدار کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، از شرکت سازنده اتوبوس «تامس» - ۱۹ آوریل ۲۰۲۱

قانون‌گذاران دموکرات آمریکا از طرح قانونی تازه‌ای رونمایی کردند که به موجب آن ۲۵ میلیارد دلار صرف تبدیل کردن ناوگان اتوبوس‌های بنزینی و گازوئیلی مدارس به وسایل نقلیه برقی خواهد شد. این اقدام، بخشی از طرح زیرساخت ۲.۳ هزار میلیارد دلاری جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای بهبود سلامت کودکان است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این طرح که توسط الکس پدیا، سناتور دموکرات از ایالت کالیفرنیا، ارائه شده، سعی دارد تلاش دولت برای برقی کردن اتوبوس‌های مدارس را به اجرا درآورد. پرزیدنت بایدن آن را گام مهمی در رفع تغییرات آب و هوایی و نابرابری‌های اقتصادی می‌داند.

اتوبوس‌های مدرسه ۹۰ درصد ناوگان اتوبوس‌رانی آمریکا را تشکیل می‌دهند و روزانه ۲۵ میلیون دانش‌آموز را جابه‌جا می‌کنند.

مطالعات نشان داده است که انتشار دود از موتورهای گازوئیلی می‌تواند موجب بیماری‌های تنفسی در کودکان شود، و با ضعیف تحصیلی نیز ارتباط دارد.

این طرح قانونی که روز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ارائه شد، پرداخت کمک مالی دولت فدرال برای مدت بیش از ده سال را تصویب می‌کند. ۴۰ درصد از این بودجه صرف جایگزینی اتوبوس‌های مدرسه در محله‌های فقیرنشین و غیرسفید‌پوست، خواهد شد.

این بودجه هزینه خرید اتوبوس‌های برقی، ساخت ایستگاه‌های شارژ باتری، و آموزش نیروی کار را پوشش خواهد داد. قانون جدید همچنین آژانس حفاظت از محیط زیست را برای کمک به مدارس در این تغییر مدیریت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG