لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

بنتون بنی، از بنیانگذاران جنبش بومیان آمریکا، در ۸۹ سالگی درگذشت


ادی بنتون بنی به یکی از اعضای قبیله وامپانوگ در ایالت ماساچوست دعایی را که نوشته است نشان می دهد. آرشیو، ۴ نوامبر ۱۹۷۱
ادی بنتون بنی به یکی از اعضای قبیله وامپانوگ در ایالت ماساچوست دعایی را که نوشته است نشان می دهد. آرشیو، ۴ نوامبر ۱۹۷۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ اِدی بِنتون بِنِی که در واکنش به خشونت ادعایی پلیس علیه بومیان به تاسیس «جنبش بومیان آمریکا» کمک کرد، در ۸۹ سالگی درگذشت.

بنتون بنی روز دوشنبه در یک مرکز درمانی در ایالت ویسکانسین جان سپرد. او پیش از مرگ چند ماه در آن مرکز بود.

بنتون بنی از تبار «آنیشینابه اوجیبوه» در منطقه استحفاظی بومیان در شمال ایالت ویسکانسین موسوم به «لا کورت اوریل» متولد و بزرگ شده بود. زندگی او وقف ایجاد ارتباط بومیان آمریکا با معنویت‌شان و ترویج حاکمیت مستقل‌شان شد. بنتون بنی رئیس بزرگ یا رهبر معنوی «شاخه سه آتش میدِویوین» بود. مردم «آنیشینابه اوجیبوه» برای امور دینی به او رجوع می کردند و او بر تعداد بی‌شماری از نوزادان بومی اسامی سنتی گذاشت.

ردپای بنتون بنی در «جنبش بومیان آمریکا»، یک گروه خودجوش که سال ۱۹۶۸ شکل گرفت، به افتتاح یک برنامه فرهنگی در زندانی در ایالت مینه سوتا برمی‌گردد.

ادوارد بنتون بنی با کمک کلاید بلکورت در زمان حبس در زندان به بومیان آمریکایی تاریخ درس می دادند و آنها را به آموختن یک حرفه یا ادامه تحصیل ترغیب می کردند. این برنامه در بیرون زندان به شکل «جنبش بومیان آمریکا»، سازمانی که هم اکنون شاخه های مختلف دارد، تغییر شکل داد.

این گروه در دوره‌هایی به روش‌های ستیزه‌جویانه روی آورد. در یک مورد ۷۱ روز منطقه استحفاظی بومیان در ایالت داکوتای جنوبی را تصرف کردند که به خشونت کشیده شد و دو نفر در تیراندازی ها کشته شدند.

بنتون بنی از جمله افرادی بود که برای تصویب «قانون آزادی مذهبی بومیان آمریکا» مصوب سال ۱۹۷۸ فشار آوردند.

او همچنین به راه‌اندازی «شورای بین المللی عهدنامه بومیان» کمک کرد که مدافع حقوق ملت‌های بومی در اداره خود و حفظ سنت، فرهنگ، و سرزمین مقدس‌شان بود.

بنتون بنی همچنین مدرسه ای را سال ۱۹۷۲ در شهر «سنت پال» در ایالت مینه سوتا راه اندازی کرد که منجر به راه‌اندازی یک جنبش آموزش جایگزین برای کودکان بومی شد.

XS
SM
MD
LG