لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۷

استرالیا از ادامه بازداشت یک‌ ساله روزنامه‌نگار استرالیایی در چین ابراز نگرانی کرد 


چنگ لی، روزنامه‌نگار استرالیایی چینی‌تبار (آرشیو)
چنگ لی، روزنامه‌نگار استرالیایی چینی‌تبار (آرشیو)

دولت استرالیا روز جمعه گفت که نسبت به وضعیت یک روزنامه‌نگار استرالیایی چینی‌تبار که از یک سال پیش در چین بازداشت شده، نگران است.

ماریس پین، وزیر خارجه استرالیا، در سیزدهم اوت، نخستین سالگرد بازداشت چنگ لی، با انتشار بیانیه‌ای گفت، استرالیا انتظار دارد که چین «استانداردهای اساسی عدالت، انصاف، و رفتار انسانی مطابق با هنجارهای بین‌المللی را رعایت کند.»

وزیر خارجه استرالیا در ادامه افزود: «دولت استرالیا به شدت نگران بازداشت و رفاه خانم چنگ است و همواره این مسائل را در سطوح عالی مطرح کرده است.»

او گفت: «ما به ویژه نگران هستیم‌ که یک سال پس از بازداشت خانم چنگ، هنوز شفافیتی درباره دلایل دستگیری او وجود ندارد.»

چین ماه فوریه گذشته به صورت رسمی‌ چنگ لی روزنامه‌نگار ۴۶ ساله «سی‌جی‌تی‌ان»، شبکه انگلیسی زبان تلویزیون مرکزی چین را به ظن انتقال اسرار دولتی به خارج از آن کشور، دستگیر کرد.

این اتهامات که می‌تواند مجازات حبس ابد یا اعدام را به همراه داشته باشد، برای کارمند ساده یک رسانه که تحت کنترل شدید حزب کمونیست چین است، بسیار غیرعادی محسوب می‌شود.

دو فرزند ده و‌ دوازده ساله خانم لی همراه با مادربزرگ‌شان در شهر ملبورن استرالیا زندگی می‌کنند.

باشگاه ملی رسانه‌های آمریکا و استرالیا، و همچنین دوستان و همکاران سابق چنگ لی اخیرا با ارسال نامه‌های سرگشاده‌، خواستار آزادی فوری اوشدند.

روابط دو کشور از هنگامی که استرالیا خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره ریشه‌های همه‌گیری ویروس کرونا در چین شد، به سردی گرایید.

به عقیده بسیاری دستگیری یک روزنامه‌نگار استرالیایی در چین با اختلافات میان دو کشور مرتبط است.

XS
SM
MD
LG