لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

درگیری‌ مرزی میان آذربایجان و ارمنستان از سر گرفته شد


زنی در یک روستای مرزی در جمهوری آذربایجان در خانه‌اش که بر اثر درگیری‌های اخیر ارمنستان و آذربایجان آسیب‌دیده، ایستاده است. (رویترز/۱۵ ژوئیه ۲۰۲۰)
زنی در یک روستای مرزی در جمهوری آذربایجان در خانه‌اش که بر اثر درگیری‌های اخیر ارمنستان و آذربایجان آسیب‌دیده، ایستاده است. (رویترز/۱۵ ژوئیه ۲۰۲۰)

گزارش‌ها حاکی است که پس از یک روز آتش‌بس، درگیری در مرزهای آذربایجان و ارمنستان روز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه بار دیگر از سر گرفته شده است.

به گزارش رویترز، وزارت‌های دفاع دو کشور آذربایجان و ارمنستان، یک‌دیگر را به شلیک خمپاره قبل از طلوع آفتاب و تجاوز به خاک کشورهایشان متهم کرده‌اند. تا کنون از این درگیری‌ها تلفات جانی گزارش نشده است.

در همین حال وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که این اولین نقض جدی آتش‌بس از روز گذشته است.

در پی بروز درگیری در مرزهای این دو کشور، تا کنون کشته شدن ۱۶ نفر از هر دو طرف گزارش شده است.

همچنین در پی این درگیری‌ها، نگرانی‌های بین المللی به دلیل تهدید ثبات در منطقه‌ای که به عنوان شاهراه خطوط انتقال لوله‌ نفت و گاز از دریای کاسپین به بازارهای جهانی محسوب می‌شود، افزایش یافته است.

پیش از این مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای بروز خشونت‌های مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را به شدیدترین لحن ممکن محکوم کرده و از طرف‌های درگیر خواسته بود که از استفاده از زور و افزایش تنش بپرهیزند و کاملا به آتش‌بس پایبند بمانند.

این درگیری‌ها در حالی گزارش می شود که هشت روز پیش، رئیس‌جمهوری آذربایجان گفته بود مذاکرات صلح با ارمنستان بر سر حل مسئله قره باغ متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG