لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

ارس امیری، زندانی دوتابعیتی در ایران به طور موقت آزاد شد


ارس امیری، دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا
ارس امیری، دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا

به گزارش برخی از رسانه‌های حقوق بشری از جمله «بیدارزنی»، با پذیرش اعاده دادرسی ارس امیری، دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا در دیوان عالی کشور، وی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

بنا بر اخبار منتشر شده، این دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا که پیشتر به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود اوایل تیرماه سال جاری با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد شده است.

ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که بارها برای ملاقات با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بود، اسفند سال ۹۶، پنج روز بعد از ورود به ایران، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی در سال ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

او پس از آزادی بار دیگر در شهریور ۱۳۹۷ بازداشت و نهایتا اردیبهشت ماه سال ۹۸ توسط دادگاه انقلاب به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

وی پیشتر به‌ دنبال شیوع کرونا در زندان‌ها ایران روز ۲۱ فروردین سال گذشته به مرخصی اعزام و اواسط اردیبهشت ماه همان سال به دلیل عدم تمدید مرخصی از سوی قوه قضائیه باردیگر‌ به زندان اوین بازگردانده شد.

در حال حاضر چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی،‌ از جمله جمشید شارمهد، نازنین زاغری، سیامک و باقر نمازی، کامران قادری، ‌مسعود مصاحب، ناهید تقوی و انوشه آشوری - در ایران زندانی، یا در حصر خانگی، و یا ممنوع الخروج هستند.

جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. راب مالی، فرستاده آمریکا در امور ایران، نسبت به سفر هرکسی که در ایران حضور ندارد به آن کشور هشدار داده است و از افراد خواسته است با سفر به ایران خود را به خطر نیاندازند.

XS
SM
MD
LG