لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۴

با هدف تشکیل یک جبهه متحد در برابر ایران، وزیران خارجه کشورهای عرب خلیج فارس درباره حل اختلافات دیپلماتیک‌شان گفت‌و‌گو می‌کنند


وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (عکس از آرشیو)
وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (عکس از آرشیو)

وزیران امور خارجه کشورهای عرب خلیج فارس روز یکشنبه ۷ دی یک نشست مجازی را به منظور گفت‌و‌گو درباره گام‌های لازم برای پایان دادن به اختلافات بین خود برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، و بحرین در سال ۲۰۱۷ پس از متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تروریستی، روابط دیپلماتیک خود با دوحه را قطع کردند. هرچند قطر این اتهام را رد کرده و همسایگانش را به تلاش برای محدود کردن حاکمیت ملی خود متهم کرده است.

به نوشته رویترز این اختلافات موجب تضعیف ثبات منطقه‌ای شده و مانعی بر سر راه تلاش‌‌های واشنگتن برای تشکیل یک جبهه متحد علیه ایران محسوب می‌شود.

در گزارش رویترز به نقل از رسانه‌های دولتی بحرین آمده است که وزیران خارجه سعودی، امارات، کویت، عمان، و بحرین در این نشست شرکت کردند. وزارت امور خارجه بحرین نیز در بیانیه‌ای گفت که سلطان بن سعد المریخی، وزیر مشاور دولت قطر در امور خارجی، نیز به نمایندگی از قطر در این نشست شرکت کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، به تازگی گفته بود كه به نظر می‌رسد حل و فصل اختلافات با قطر «در دسترس» باشد.

دولت ایالات متحده تاکنون بارها بر ضرورت برطرف شدن اختلافات میان کشورهای عرب خلیج فارس تاکید کرده و برای برقراری دوباره روابط بین آن کشورها تلاش کرده است.

جرد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر در پی سفر به عربستان سعودی، مذاکراتی را در همین رابطه دوحه برگزار کرده بود.

XS
SM
MD
LG