لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۸

استقبال وزارت خارجه آمریکا از اقدام مصر در آزاد کردن یک دانشجوی آمریکایی زندانی در آن کشور


محمد امشاه
محمد امشاه

وزارت خارجه ایالات متحده از آزادی یک دانشجوی آمریکایی که بیش از یک سال در مصر زندانی بود، خبر داد.

به گزارش سایت شبکه خبری «فاکس»، وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز خشنودی از آزادی محمد عماشه، از مساعدت مصر برای بازگشت این شهروند آمریکا قدردانی کرد. محمد عماشه، که یک آمریکایی مصری تبار ساکن ایالت نیوجرسی است، هنگام سفر به مصر به اتهام «سوءاستفاده از شبکه اجتماعی» و «کمک به گروه‌های تروریستی» توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شد و بدون محاکمه، حدود ۵۰۰ روز زندانی بود.

محمد عماشه که دارای تابعیت دوگانه است، در ماه مارس سال ۲۰۱۹ و در میدان تحریر شهر قاهره دستگیر شد.

او در زمان دستگیری اعلامیه‌ای در دست داشت که روی آن نوشته شده بود «آزادی برای تمامی زندانیان سیاسی.» اقدام محمد عماشه در میدان تحریر، که خاستگاه جنبش بهار عربی این کشور در سال ۲۰۱۱ بود، بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت و با خشم مقامات مصری همراه شد.

از هنگام روی کار آمدن ژنرال محمد السیسی در سال ۲۰۱۳ که با سرنگونی دولت محمد مرسی همراه بود، برگزاری گردهمایی‌های اعتراضی در مصر ممنوع شده است.

به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا، شرایط جسمانی محمد عماشه رو به وخامت رفت و تعدادی از مقامات آمریکایی خواستار آزادی او شدند.

سناتور جیم ریچ، رئیس کمیته روابط خارجی سنا که جمهوریخواه است، یکی از این مقامات بود که هفته گذشته یادآور شد شخصا درباره حبس ناعادلانه شهروندان آمریکایی با وزیر خارجه مصر گفتگو می‌کند.

تعدادی از سناتورهای احزاب جمهوریخواه و دموکرات نیز در قالب یک گروه فراحزبی، از مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده خواسته بودند تا برای آزادی زندانیان آمریکایی از جمله محمد عماشه تلاش کند.

ایالات متحده بارها بر عزم دولت پرزیدنت ترامپ برای آزادی همه گروگان‌ها تاکید کرده است. از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پس از آزادی و بازگشت ژیو وانگ از ایران، در یک توئیت نوشت: «ما تا زمانی که همه آمریکایی‌های زندانی در ایران و دیگر نقاط جهان را به خانه و به عزیزانشان بازنگردانیم از پا نخواهیم نشست.»

XS
SM
MD
LG