لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

افغانستانی‌های واشنگتن در تظاهراتی در برابر کاخ سفید خواستار توقف «نسل‌کشی» هزاره‌ها و تمرکززدایی از قدرت شدند


تجمع اعتراضی افغانستانی‌ها در مقابل کاخ سفید همزمان با سفر اشرف غنی به آمریکا
تجمع اعتراضی افغانستانی‌ها در مقابل کاخ سفید همزمان با سفر اشرف غنی به آمریکا

جمعه ۴ تیرماه، همزمان با دیدار جو بایدن و محمد اشرف غنی، روسای جمهوری آمریکا و افغانستان در کاخ سفید، عده‌ای از افغانستانی‌های مقیم حوزه واشنگتن دی سی، تجمع اعتراض‌آمیزی را در مقابل کاخ سفید برگزار کردند. آنها خواستار توقف «کشتار سیستماتیک» و «نسل‌کشی» هزاره‌ها و تمرکززدایی قدرت در افغانستان شدند و خروج آمریکا از افغانستان را «فاجعه‌بار» خواندند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، تظاهرکنندگان با حمل پلاکاردهایی از دولت آمریکا خواستند که مسئولانه افغانستان را ترک کنند. آنها گفتند از بابت روی کار آمدن دوباره طالبان به قدرت، تبدیل شدن افغانستان به مرکز افراط گرایی، و از دست رفتن دستاوردها و ارزش‌هایی که در بیست سال اخیر داشته‌اند - ارزش‌هایی چون دموکراسی، حقوق بشر، حقوق زن و آزادی‌های مدنی شهروندان - نگران هستند.

زینب محسنی، یکی از شرکت کنندگان در این گردهمایی، گفت: «من اینجا هستم، چون مخالف نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستانم. من دولتی در افغانستان می‌خواهم که از تمامی اقلیت‌ها نمایندگی کند و قدرت غیرمتمرکزی داشته باشد که هرکسی بتواند برای خودش تصمیم بگیرد و از قوم خودش نمایندگی کند.»

تظاهرکنندگان همچنین با انتقاد از سیستم فعلی حکومتی در افغانستان و با تاکید بر این که سیستم متمرکز قدرت در افغانستان در حکومت‌داری خوب و مبارزه با طالبان ناکام بوده است، خواهان تمرکززدایی قدرت در این کشور شدند.

مارینا عمری، یکی از شرکت کنندگان این تظاهرات گفت: «به خاطر تغییر نظام و غیرمتمرکز ساختن قدرت تلاش می‌کنیم و این صدای عدالت‌خواهی خود را تا روزی که حکومت غیرمتمرکز به وجود نیاد و تغییر محسوسی شکل نگیرد، ادامه خواهیم داد.»

طالبان اخیرا حملات خود علیه مواضع دولت افغانستان را افزایش داده‌اند و توانسته‌اند بعضی شهرهای کوچک و روستاها را تصرف کنند. این امر باعث شده است که نگرانی های بیشتری در مورد آینده بدون آمریکا در افغانستان شکل بگیرد.

XS
SM
MD
LG