لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۵

مقام ارشد افغانستان «حشد الشیعی» را گروهک مزدور و «توطئه» ایران علیه افغانستان دانست


تصویر خبرگزاری فارس از یک عضو فاطمیون در سوریه
تصویر خبرگزاری فارس از یک عضو فاطمیون در سوریه

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گزارش روزنامه جمهوری اسلامی در ایران را توطئه و خطرناک خوانده است.

محمد قاسم وفائی زاده، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان روز دوشنبه ۲۸ تیر در یک توئیت نسبت به خبر روزنامه جمهوری اسلامی که گروه جدیدی از شبه نظامیان شیعه در افغانستان تشکیل شده است، واکنش نشان داد.

او گزارش این روزنامه را توطئه، شایعه سازی، و تحریک کردن تهدیدات امنیتی علیه مردم افغانستان خواند.

روزنامه جمهوری اسلامی روز دوشنبه در صفحه اول خود گزارش داد که گروهی شبه نظامی به نام «حشد الشیعی» در کابل اعلام موجودیت کرده است و قصد جنگ با طالبان دارد.

این روزنامه حتی از فرمانده گروه هم نام برده و می گوید او قبلاً در عراق بود. گروه حشد الشعبی عراق با حمایت‌های همه جانبه نیروی قدس سپاه پاسداران ایجاد شد و

از سال ۱۳۹۴ هم با جذب نیروهای افغان گروهی دیگری به نام فاطمیون ایجاد کرد و اعضای گروه را به سوریه اعزام کرد.

سید زهیر مجاهد، سرپرست فاطمیون در حساب اینستاگرم خود از تعبیر حشد الشیعی انتقاد کرده و نوشته گزارش این روزنامه ایرانی، افغانستان را به سوی جنگ مذهبی می‌برد.

وبسایت عرب نیوز هم از دو تحلیلگر نقل قول کرده که حشد الشیعی باعث افزایش درگیری‌های فرقه‌ای خواهند شد.

خبرگزاری آسوشیند پرس بهار سال گذشته از یک مقام ارشد وزارت کشور افغانستان نقل کرد که جمهوری اسلامی ایران به اعضای فاطمیون که به افغانستان بازگشته‌اند پول و سلاح می‌دهد تا در صورت نیاز، دوباره بتواند آنها را بسیج کرد. سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در توئیت خود نوشته است این گروهک ها مزدور و ابزار دست بیگانگان هستند و گزارش روزنامه جمهوری اسلامی آتشی بر می افروزد که دامن ایران را خواهد گرفت.

در این میان، ۱۵ دیپلمات کشورهای خارجی و نماینده ناتو در افغانستان روز دوشنبه از طالبان خواستند حملات خود در این کشور را متوقف کند. این درخواست پس از آن صورت گرفت که شرکت کنندگان در جلسه دوحه، پایتخت قطر که برای مذاکرات صلح برگزار شده بود نتوانستند در مورد آتش بس به توافق برسند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG