لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

سفر رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان به قطر برای شرکت در مذاکرات صلح با طالبان


عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان - آرشیو
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان - آرشیو

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان، که برای شرکت در مذاکرات صلح با طالبان به قطر سفر کرده است، روز شنبه گفت حتی در شرایطی که درگیری‌ها گسترش یافته ‌‌و کنترل مناطقی به دست طالبان افتاده است، صلح را باید بر سر میز مذاکره دنبال کرد.

آقای عبدالله در نشست دوحه گفت، پس از مشاوره با رهبری دولت افغانستان و چهره‌های سیاسی آن کشور به دوحه آمده است. وی افزود: «پیام همه یکی است: مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد.»

وی گفت: «به خواست خدا امیدواریم طرف طالبان این را به عنوان یک فرصت ببیند.»

آقای عبدالله از هیات مذاکره‌کننده طالبان خواست که از حاشیه بگذرد و روی متن مشکل بحث کند.

از سوی دیگر، همزمان با تکمیل روند خروج نیروهای آمریکایی و بین المللی از افغانستان، درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و طالبان شدت گرفته است. کابل این گروه اسلامگرا را متهم می‌کند که ساختمان‌های دولتی در ۲۹ استان از ۳۴ استان کشور را ویران کرده است.

مذاکرات صلح طی هفته های اخیر میان دو طرف جریان داشته است. اما مقامات هشدار می‌دهند که نشانه های پیشرفت اساسی تا پیش از خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان تا پیش از سپتامبر وجود ندارد.

رئیس دفتر سیاسی طالبان در نشست قطر گفت برای رسیدن به صلح باید از جزییات گذشت و بی باوری و بی اعتمادی باید پایان یابد.

در این میان، یک روزنامه نگار و‌ عکاس خبرگزاری رویترز بنام دانش صدیقی، روز جمعه هنگام پوشش خبری درگیری در مرز افغانستان، کشته شد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG