لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

دوازده‌ هزار خانواده افغان در استان تخار از ترس طالبان از خانه‌هایشان فرار کردند


افغانستان - آرشیو
افغانستان - آرشیو

شرایط دو دهه جنگ در افغانستان همزمان با خروج نیروهای بین‌المللی به رهبری آمریکا از آن کشور رو به وخامت گذاشته است و پیکارجویان طالبان حملات خود در اطراف کشور را با هدف کنترل گذرگاههای عمده مرزی و تصرف شهرها ادامه می‌دهند.

در این میان هیئت‌ مذاکره کننده دولت افغانستان به سرپرستی عبدالله عبدالله رئیس شورای آشتی ملی دولت، و هیئت‌ مذاکره کننده طالبان به سرپرستی ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان، روز یکشنبه نیز در دوحه پایتخت قطر به گفت‌و‌گو ادامه دادند.

آقای عبدالله طی این نشست خواستار اتخاذ گام‌های موثر در روند صلح برای جلوگیری از کشته شدن مردم افغان شد، و در توئیتر از دیدارهای خود با زلمای خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح و همچنین نماینده دبیرکل سازمان ملل در ارتباط با تلاش‌های صلح خبر داد.

به گفته مقامات محلی افغان، دوازده هزار خانواده در استان شمالی تخار از بیم طالبان از خانه های خود فراری شده اند.

یکی از آوارگان گفت: «ما حتی یک فرش زیر پا نداریم؛ سگ هم اینطوری زندگی نمی‌کند؛ اگه مجبور نبودیم اینجا نمی‌ماندیم.»

به برآورد سازمان ملل، ۲۷۰ هزار خانواده افغان از آغاز ژانویه تا کنون بی خانمان شده‌اند.

رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل خواستار اختصاص ۸۵۰ میلیون دلار برای کمک به مردم جنگ زده افغان و مقابله با سوء تغدیه و آثار خشکسالی و کمک به نزدیک به ۶۷۰ هزار افغان شده است، که از کشور همسایه، ایران، اخراج شده اند.

در این میان مسئولان دولتی از وضع سرکوب و محدودیت‌ها علیه آزادی مردم بویژه زنان و رسانه‌ها در مناطقی که به کنترل طالبان درآمده است، ابراز نگرانی می‌کنند و هشدار می‌دهند که آثار تاریخی افغانستان در مناطق تصرف شده توسط طالبان نیز با تهدیدهای جدی مواجه است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG