لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

کنشگران و کارشناسان از سازمان ملل می خواهند نسل کشی ایغورهای چین را به رسمیت بشناسد


معترضان اویغور در همبستگی با جامعه خود در سین کیانگ در مقابل مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تجمع کرده اند. آرشیو ۲۸ اوت ۲۰۲۰
معترضان اویغور در همبستگی با جامعه خود در سین کیانگ در مقابل مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تجمع کرده اند. آرشیو ۲۸ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ بیش از بیست سازمان مدنی و ۱۶ کارشناس نسل کشی از «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» می خواهند درباره کارزار چین علیه اقلیت مسلمان آن کشور در استان خودمختار سین کیانگ تحقیقاتی انجام دهد و استراتژی های را برای پایان دادن به خشونت های ادعایی که به گفته آن ها مصداق اقدام به نسل کشی است تهیه کند.

این نامه سرگشاده که سه شنبه منتشر شد را «پروژه حقوق بشر اویغور»، «دیده بان نسل کشی»، «مرکز اروپایی مسئولیت حفاظت» و دیگر گروه ها و اشخاص امضا کرده اند.

در این نامه ذکر شده است که دولت چین در پوشش مبارزه با افراط گرایی مذهبی و سیاسی از «سیاست های برنامه ریزی شده» خود و سرکوب ها علیه اویغورها و دیگر اقلیت ها از جمله بازداشت یک میلیون تا یک میلیون و هشتصد هزار نفر در اردوگاه های بازپروری، شستشوی مغزی سیاسی، ناپدید کردن، تخریب اماکن فرهنگی، کار اجباری و جلوگیری خشن از بارداری استفاده کرده است.

امضا کنندگان نامه از جامعه بین المللی خواسته اند از ابزارهای دیپلماتیک، بشردوستانه و صلح آمیز برای واکنش به جرائم ادعایی استفاده کنند.

یک مقام ارشد «پروژه حقوق بشر اویغور» مستقر در واشنگتن معتقد است اطلاعات کافی وجود دارد تا شورای حقوق بشر دستور تشکیل یک کمیسیون حقیقت یاب را صادر کند.

سازمان ملل متحد در حال حاضر هشت کمیسیون مشابه دارد، از جمله ماه گذشته یک کمیسیون ویژه برای تحقیق در لیبی تعیین شد.

مخالفت های چین و متحدانش علت اصلی مخالفت با تشکیل چنین کمیسیونی بوده است.

XS
SM
MD
LG