لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۹

ادامه سرکوب فعالان مدنی در ایران؛‌ یک فعال آذربایجانی به دو سال زندان محکوم شد


سیامک سیفی، فعال آذربایجانی ساکن‌ مشگین‌‌شهر
سیامک سیفی، فعال آذربایجانی ساکن‌ مشگین‌‌شهر

در ادامه سرکوب فعالان مدنی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰، سیامک سیفی فعال مدنی آذربایجانی (ترک)، توسط دادگاه انقلاب به دو سال زندان محکوم شد.

به گزارش برخی از رسانه‌های حقوق بشری،‌ سیامک سیفی، فعال آذربایجانی ساکن‌ مشگین‌‌شهر، طی روزهای گذشته به صورت غیابی از سوی شعبه اول دادگاه حقوقی دادگستری شهرستان مشگین‌شهر، به دو سال زندان به‌ اتهام‌ «اجتماع‌ و تبانی جهت‌ اخلال‌ در نظم‌ عمومی» محکوم‌ شده است.

در بخشی از دادنامه‌ که‌ روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه توسط قاضی «فرامرز محمدزاده پارام‌» صادر و به آقای سیفی ابلاغ شد، مصداق اتهام این فعال آذربایجانی «محتویات‌ گوشی تلفن همراه از جمله محتویات پیام رسانی تلگرام، اینستاگرام» اعلام شده که توسط پلیس اطلاعات و امنیت عمومی مورد بررسی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که این حکم قطعی نبوده و به آقای سیفی وقت داده شده که ظرف بیست روز پس از ابلاغ حکم درخواست تجدیدنظر خود را به محاکم تجدیدنظر استان اردبیل ارسال کند.

به گزارش برخی از خبرگزاری‌های حقوق بشری، این فعال مدنی که سابقه بازداشت و احضار را در کارنامه فعالیت خود دارد،‌ مهرماه سال گذشته در تجمعات حمایتی از آزادسازی قره‌باغ در مشکین‌شهر بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شده بود.

مهر ماه سال گذشته بود که در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران و تبریز تجمعاتی در اعتراض به درگیری‌های مرگبار میان نیروهای ارتش ارمنستان و آذربایجان در منطقه قره‌باغ و در حمایت از جمهوری آذربایجان صورت گرفت.

حمله پلیس به تجمع تبریز در حمایت از جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

در پی این اعتراضات برخی از معترضان با حمله ماموران پلیس بازداشت و با اتهاماتی همچون «توهین به رهبری»، «اخلال در نظم و سلب آسایش عمومی»، «اقدام علیه امنیت ملی» و «تمرد از مامورین دولت» روبرو شده بودند.

این اولین بار نیست که یک فعال آذربایجانی بازداشت و یا در پی برگزاری دادگاهی ناعادلانه به زندان محکوم می‌شود. صدای آمریکا پیشتر در گزارشی عنوان کرده بود که در ادامه روند سرکوب فعالان مدنی، دگراندیشان، و مخالفان سیاست‌های جمهوری اسلامی، دستگاه قضایی علی خیرجو و میثم جولانی، دو فعال آذربایجانی، را مجموعا به چهار ماه زندان و ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله اعضای گروه‌های قومی و مذهبی مختلف، توسط جمهوری اسلامی محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG