لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

ادامه سرکوب فعالان مدنی در ایران؛ سالار طاهر افشار، فعال آذربایجانی، به چهار سال حبس محکوم شد


سالار طاهرافشار،‌ فعال آذربایجانی (ترک) ساکن ارومیه
سالار طاهرافشار،‌ فعال آذربایجانی (ترک) ساکن ارومیه

سالار طاهر افشار، فعال آذربایجانی (ترک) ساکن ارومیه، توسط دادگاه انقلاب به چهار سال زندان محکوم شد.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود به صدای آمریکا گفت، آقای طاهر افشار طی حکمی توسط شعبه دو دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» و «اقدام به تشکیل تجمعات خلاف قانون» مجموعا به چهار سال زندان محکوم شده است.

به گفته این منبع، جلسه رسیدگی به این پرونده با حضور این فعال آذربایجانی و وکیل مدافع او در تاریخ ۲۴ آذر ماه در دادگاه انقلاب برگزار، و حکم صادره روز شنبه ۱۳ دی ماه به صورت شفاهی به آقای طاهرافشار ابلاغ شده است.

این منبع مطلع با تاکید بر قطعی نبودن این حکم، می‌‌گوید که وکیل پرونده در نظر دارد به حکم صادره اعتراض کند و درخواست تجدیدنظرخواهی خود را طی روزهای آینده به دادگاه ارائه دهد.

این شهروند ساکن ارومیه روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه با حضور در اداره اطلاعات نیروی انتظامی دوققوز پلله ارومیه بازداشت شد. او شش روز بعد با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

به گفته این منبع آگاه، سالار طاهر افشار پس از شرکت در تجمعات اعتراضی در ارومیه که در حمایت از اقدام نظامی جمهوری آذربایجان در قره باغ برگزار شده بود، به اداره اطلاعات نیروی انتظامی ارومیه احضار و در آن جا بازداشت شد.

این منبع مطلع در رابطه با فعالیت‌های مدنی آقای طاهرافشار به صدای آمریکا گفت، این فعال آذربایجانی طی سال‌های گذشته بارها سابقه ‌احضار، بازداشت، و محکومیت را در پرونده خود داشته است. به گفته این منبع،‌ وی در تاریخ ۱۶ تیر ماه سال ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او در دادگاه به اتهام تبلیغ علیه نظام به پرداخت یک میلیون تومان جزای نقدی بدل از یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گفته این منبع، این فعال آذربایجانی همچنین در جریان اعتراضات سراسری مردمی در تاریخ ۲۹ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او‌ پس از مدتی با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه مرکزی ارومیه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. آقای طاهرافشار در تاریخ ۲۵ دی ماه طی ابلاغیه‌ای جهت ارائه آخرین دفاع به دادگستری کل استان آذربایجان غربی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری احضار شد. او نهایتا به سه سال حبس تعلیقی بدل از هشت ماه زندان و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شد.

این اولین بار نیست که یک فعال آذربایجانی بازداشت و یا در پی برگزاری دادگاهی ناعادلانه به زندان محکوم می‌شود. صدای آمریکا پیشتر در گزارشی عنوان کرده بود که در ادامه روند سرکوب فعالان مدنی، دگراندیشان، و مخالفان سیاست‌های رژیم حاکم بر ایران، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی یک فعال مدنی آذربایجانی دیگر به نام علی عزیزی را به تحمل شش ماه زندان محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله اعضای گروه‌های قومی و مذهبی مختلف، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG