لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

صفحه آخر: نقش رمالان و جن‌گیران حکومتی در ایران


صفحه آخر ۱۷ فوریه ۲۰۱۷: حکومتِ جن گیران و رمّالان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00

در برنامه صفحه آخر جمعه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۵ خورشیدی برابر با هفدهم فوریه ۲۰۱۷ میلادی، به رمالی و جن‌گیری حکومتی در ایران می‌پردازیم.

پیش از انقلاب سال ۵۷، بین طبقات مرفه و متوسط نسبتا مرفه جامعه فال قهوه و کف بینی رایج بود. اقشار مذهبی جامعه، بیشتر به احضار روح تمایل نشان می‌دادند. اما بین طبقات فقیر و کم سواد و اقشار کارگر و غیره، بیشتر توسل به امامزاده‌ها، و دخیل بستن و دعا خواندن و ذکر گفتن و این جور گِلِه های بی‌خرج از وضع موجود رواج داشت.

بعد از انقلاب، فال‌بینی و غیبگویی و جن‌گیری و رمالی رونق پیدا کرده، و عده زیادی در همین حقه بازی‌ها پولدار شده‌اند. از ابتدای روی کار آمدن جمهوری اسلامی همیشه یک عده رمال و جن‌گیر در داخل حکومت بوده‌اند، که معروف‌ترین آنها عباس غفاری است.

او ۲۵ سال است که در دولت‌های مختلف درون این نظام و در تصمیم گیری‌های آن نقش داشته و به عنوان آدمی که با امام زمان، ارتباط دارد، تقدیس می‌شود. عباس غفاری یک بار در جنگِ قدرتِ بین تیم احمدی نژاد و تیم خامنه‌ای به زندان افتاد.

اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، یکبار در ۲۴ مرداد ۹۰، اعلام کرد که "دو جن‌گیر دولتی بازداشت شده‌اند و پرونده آنها در دست رسیدگی است." یعنی برای اولین بار با صراحت گفته شد که دولت جن‌گیر دارد و دو نفر از جن‌گیرها بازداشت شده‌اند. در طول برنامه می‌پردازیم به این که آیا فقط دولت احمدی نژاد جن‌گیر داشته و دولت‌های دیگر نداشتند، یا اصلا چرا این‌ جن‌گیرها بازداشت شدند.

آن‌ دو ظاهرا در اردیبهشت ۹۰ در جریان بالا گرفتن مخالفت اطرافیان خامنه‌ای و عده‌ای از اعضای سپاه و مراجع با دولت احمدی نژاد بازداشت می‌شوند. ولی خبر این بازداشت‌‌ها روز ۲۴ مرداد اعلام شد.

از چگونگی حضور عباس غفاری در زندان داستان‌ها نقل شده. مثلا این که شش تا بازجو داشته که همه موقع بازجویی از او سردرد می‌گرفتند و مریض می‌شدند. فقط زمانی موفق شدند غفاری را وادار به اعتراف کنند که شروع کردن به قرآن پخش کردن در سلولش!

یکی از اتهام‌های عباس غفاری که در پرونده‌اش آمده، ۳۶۰ مورد تجاوز جنسی است. اول حکم اعدام برایش صادر شد، و بعد، تبدیل شد به هشت سال زندان. بعد، خبر رسید که عباس غفاری اوایل سال ۹۲ آزاد شده:

"جن‌گیر منتسب به دولت آزاد شد؛ آن هم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم. این خبری بود که ابتدا سایت بازتاب و سپس برخی سایت های اصولگرای دیگر روی خروجی خبرگزاری خود قرار دادند. سایت بازتاب آزادی او در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری و انتقال "جن‌گیر" به مکانی خاص را معنا‌دار توصیف کرد."

ظاهراً غفاری آزاد می‌شود تا در انتخابات، برای آقایان جادو جنبل کند تا مردم به پای صندوق‌ها بروند و رأی بدهند؛ و البته به افرادی که مورد نظرند رأی دهند!

جن‌گیر معروف و محبوب حکومت، آقای عباس غفاری، ۱۵–۱۶ سال پیش وصیتنامه‌ای نوشت و غلامرضا محمدی را وصی خودش اعلام کرد.

روزنامه‌ها نوشتند وصی عباس غفاری مدعی است که وی بعد از مدتی با آقای "ر" که هم اکنون از مقامات جریان انحرافی است آشنا می‌شود و بعدا از طریق وی با برخی دیگر از مقامات مشهور جریان انحرافی ارتباط می‌یابد. آقای "ر" برعکس تصور رایج، آقای رحیم مشایی نیست، آقای محمدرضا رحیمی است. معاون اول احمدی نژاد که به اتهام اختلاس و ارتشا و کلاهبرداری و غیره به زندان افتاد.

البته آقای رحیم مشایی خود به رمالی و جن‌گیری مشهور است و دو سه نفر از جن‌گیرهای امام زمانی می‌گویند مشایی خودش هم دستی در این کار دارد. و به همین دلیل احمدی نژاد می‌گوید مشایی قدرتِ ماورایی دارد و من (احمدی نژاد) مریدش هستم. عباس غفاری هم وقتی به زندان افتاد، آنچه رسانه‌ها نوشتند این بود که احمدی نژاد از خامنه‌ای خواسته است اعدام عباس غفاری را کَاِن لم یکن اعلام کند چون عباس غفاری، با امام زمان در رابطه است و نباید اعدام شود!

وصی عباس غفاری، آقای غلامرضا محمدی، که در ضمن پدرزنِ سابق او هم هست، درباره آشنایی با آقای غفاری و شخصیت او می گوید:

صفحه آخر بیست و نهم بهمن - بخش اول
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:09:23 0:00

غلامرضا محمدی، که ارتباطاتی هم با بعضی از مقامات جمهوری اسلامی دارد، در به اصطلاح "علوم غریبه" هم تا حدودی سررشته دارد و از رمالی و این قضایا سر در می‌آورد. آقای محمدی در این باره که غفاری از چه زمانی با مقامات مملکت ارتباط داشته و ارتباطش چگونه بوده گفت:

"خود آقای غفاری برای من تعریف کرده که قبل از انقلاب، ۱۴ سال شاگرد آیت الله علامه حسن زاده آملی بود. در آن دوران قرآن و نهج البلاغه را حفظ کرد؛ و چون خطِ خوشی داشت، در یک محضر هم کار می‌کرد. "علوم غریبه" را هم در همان دوران یاد گرفت. در زمان انقلاب، او هم محلی و دوست دکتر علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه بود و از طریق وی، در وزارت خارجه نفوذ کرد. غفاری با سفرای زیادی رفیق است و به کشورهای زیادی سفر کرده، چون آقای ولایتی هر وقت می‌خواست سفیر انتخاب کند، با غفاری مشورت می‌کرد. او هم با رمل و اسطرلاب و استخاره نظر می‌داد که شخص مورد نظر برای این پست خوب است یا نه. البته سوای رمل و اسطرلاب، قبلا این افراد را می‌دید و با آنها "کنار می‌آمد." تا زمانی که آقای خاتمی به ریاست جمهوری رسید. وی دفتری برای آقای غفاری در نهاد ریاست جمهوری اختصاص داد؛ و هر کار سنگینی که می‌خواست انجام دهد، از او می‌خواست تا درباره آن با امام زمان مشورت کند. بیژن زنگنه، وزیر نفت، همین الآن هم هفته‌ای یکبار در باشگاه نفت با ایشان قرار می‌گذارد و در مورد کارهای دولتی با او مشورت می‌کند."

اسم عباس غفاری در دولت احمدی نژاد به عنوان جن‌گیر حکومت مطرح شد. وی با پسر آیت الله محفوظی رئیس دفتر آقای بهجت حالت مراد و مریدی داشتند. از راه این دوستی، به پدرش آیت الله محفوظی القا کرد که امام زمان از طریق اقای بهجت به آقای خامنه‌ای پیغام داده که "تا زمانی که احمدی نژاد هست، تو هستی!" و از آن زمان بود که آقای خامنه‌ای در برابر احمدی نژاد عقب نشینی کرد.

بعد از این که درسال ۹۰ عباس غفاری را به زندان انداختند، اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه گفت "جن‌گیر دولتی بازداشت شد". چطور شد که آزاد شد؟ آقای غلامرضا محمدی می‌گوید:

"وقتی این فرد محاکمه شد، به بیش از ۱۲۰ مورد زنای محصنه اعتراف کرد، و به اعدام محکوم شد. ولی حکمش به هشت سال، و بعد پنج سال، تخفیف پیدا کرد و در نهایت آزاد شد. چون اعتقاد داشتند که اگر او رمل و اسطرلاب به کار نبرد، مردم دیگر به پای صندوق‌های رأی نخواهند رفت!"

صفحه آخر بیست و نهم بهمن - بخش سوم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:53 0:00

غفاری خودش این حرفها را به رهبران حکومت القا می‌کند. چرا که در داخل حکومت، بسیاری – از جمله محسنی اژه‌ای – به این خرافات اعتقاد دارند. سخنگوی قوه قضائیه می‌خواهد برود سرِ کار، رمال می‌آید وِردِ دستگردون، دورِ سرش می‌خواند! و به گفته آقای محمدی، رئیس اژه‌ای – یعنی صادق لاریجانی – هم اهل همین خرافات است. فردی که این همه در سیاست و حکومت ایران نقش دارد، الآن کجاست و چه می کند؟ به گفته آقای محمدی:

"بسیاری از مقامات کشور، از جمله آقای حسین فریدون، برادر رئیس جمهوری، و به طور مرتب با عباس غفاری در ارتباط اند. با این باور که او با امام زمان ارتباط دارد، همه کارهای مهم دولتی را با حضور او آغاز می‌کنند. یکی از اقداماتی که با راهکارهای آقای غفاری انجام شد، کمک به حفظ بشار اسد بود. در مسأله توافق اتمی – برجام – هم آقای فریدون بعد از هر جلسه با پنج بعلاوه یک، با هواپیما به تهران برمی‌گشت و برای شروع جلسه بعد، از "رهنمودهای امام زمانی" او بهره می‌گرفت. البته در کنار رهنمود دادن، اطلاعات محرمانه آن جلسات را هم ایشان به بیرون درز می‌داد."

رمال‌ها و جن‌گیرهای نظام مقدس، البته یکی دوتا نیستند: مهدی محقق در تهران، فردی به اسم حجازی، شخصی معروف به سید صادق در اصفهان، و یکی هم خودِ اسفندیار رحیم مشایی. یک شیخ عباس نامی هم هست در شاهرود. و چند نفر دیگر. ولی کله گنده‌ترین و صدرنشینِ همه، همین عباس غفاری است که با همه دولتها از زمان رفسنجانی تا امروز در ارتباط بوده. کسانی که به او معتقدند، می‌گویند چند تا جنِ تحت فرمان دارد و بعضی می‌گویند حتی لشکری از اجنه در اختیار دارد و ...

در مورد جن، مفسر حکومتیِ قرآن – حاج آقا محسن قرائتی و اساتید متخصص در امور جن‌شناسی! بارها در صدا و سیمای جمهوری اسلامی سخنرانی کرده‌اند. معتقدان به جن می‌گویند جن همیشه در تو و با توست، مگر اینکه از او رها شوی؛ و این یعنی پالایش نفس. از لحاظ اعتقادی، ما در قرآن هم سوره‌ای به نام سوره جن داریم و تفسیرهای مختلفی هم از آن می‌شود. ولی به نظر می رسد معتقدات آخوندها با جن‌گیرها یکی است. سؤآل این است که آیا اختلاف آخوندهای حاکم با جن‌گیرها فقط بر سرِ این است که با اجنه رابطه داشته باشیم یا رابطه نداشته باشیم؟! و اگر جن‌گیرها پا بگیرند، دکان آخوندها تخته می‌شود؟ واقعا اختلاف آخوندهای حاکم با جن گیرها و رمال ها، بر سر چیست؟

حسن یوسفی اشکوری پژوهشگر اسلام، و عضوی از خانواده‌ای که به عنوان نواندیشان دینی مطرح‌اند، با اظهار شگفتی از بیانات میهمان قبلی برنامه، آقای محمدی، می‌گوید:

صفحه آخر بیست و نهم بهمن - بخش دوم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

"مسأله جن که در قرآن آمده، برای شخص من یکی از آن رازهای ناگشوده است. اما ظاهراً اگر این حرف‌ها درست باشد، در ساختار جمهوری اسلامی و در میان روحانیون و آخوندهای با عمامه و بی‌عمامه، ظاهراً تغییرات فکری و فرهنگی و اعتقادی بسیار عمیقی اتفاق افتاده که من از آن بی اطلاع هستم. چون در آن پانزده سالی که من در حوزه علمیه قم تحصیل کردم، روحانیون و علمای سطح بالا و پایین و میانه، که من با آنها سر و کار داشتم، تا آن چهار سالی که نماینده مجلس بودم، و بعد در دادگاه ویژه روحانیت و دوران زندان، هرگز در طول این دوران پنجاه ساله، حرفی از جن و جن‌گیری برای حل مسائل مملکتی – آن هم در حد حل مسائل هسته‌ای و اقتصادی و سیاست بین المللی – نشنیدم. از آنچه که درباره آقای غفاری گفته شد، به نظر می‌رسد وی چنان سیطره‌ای پیدا کرده که برای همه مسائل، و در همه دولت‌ها به وی مراجعه می‌کنند و او هم مسائل را حل می‌کند. به رغم این که این فرد زنای محصنه کرده و پرونده‌اش سیاه است، همچنان قدرقدرت می تازد – تا جایی که شخص حامنه‌ای را مرعوب می‌کند و او را وادار به عقب نشینی می‌کند. من نمی‌توانم صحت این حرف‌ها را تأیید و باور کنم. دستکم در مورد سه نفر که در دوره‌هایی با آنها نشست و برخاست داشتم و از نزدیک می‌شناسم، باید بگویم که این حرفها به نظرم خیلی بعید می‌آید. یکی شخص آقای خامنه‌ای، دیگری سیدمحمد خاتمی، و حسن روحانی."

"باید بگویم به نظر من موضوع اختلاف ملاها و جن‌گیرها در داخل حکومت، همان دعوا برسر لحاف ملا نصرالدین است. دعوای جناحی و سیاسی و جنگ قدرت و تسویه حساب های شخصی است که الآن به این صورت بروز کرده. در دعوای احمدی نژاد با رهبری و موارد دیگر، به سراغ جن‌گیرهایی می‌روند که تا پیش از آن "خودی" محسوب می‌شدند و کسی با آنها کاری نداشت. یک جناحی آنها را زندانی و دیگری آزادشان می‌کند. اما تجربه تاریخی نشان داده که حکومت‌های مذهبی وقتی از لحاظ سیاسی و اقتصادی و فرهنگی به سراشیبی انحطاط می‌افتند، دامنه خرافات در آنها بسیار گسترده می شود. در اواخر دوره ساسانی، صفوی و قاجار شاهد این وضعیت هستیم. و سال‌هاست که در رژیم جمهوری اسلامی هم شاهد این وضعیت هستیم که من آن را آغاز دوره انحطاط در یک حکومت تئوکراتیک و ایدئولوژیک می‌دانم."

XS
SM
MD
LG