لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۰

هشدار:‌کره زمین آب ندارد


دانشمندان در فیلم مستند "واپسین فریاد" هشدار می دهند که تا سال 2025 نیمی از جمعیت جهان هیچ گونه دسترسی به آب نخواهد داشت.

ارین براکوویچ- فعال محیط زیست آمریکایی که سالها پیش فیلمی براساس فعالیتهای اجتماعی او در خصوص حفظ محیط زیست ساخته شد- حضور فعالی نیز در مستند «واپسین فریاد» دارد:‌ فیلم مستندی که جسیکا یو- کارگردان برندۀ جایزۀ اسکار- درباره آلودگی آب و بحران آب و جنگهای احتمالی بر سر منابع روبه اتمام آب ساخته است.

این فیلم میزان منابع گوناگون آب در جای جای آمریکا را بررسی می کند و کارگردان آن ، با چند زیست شناس و فعال محیط زیست در این خصوص صحبت می کند. نمونه ای از این دست که در فیلم به آن پرداخته شده، رودخانۀ مید است که سد هوور را تغذیه می کند و طی سالهای اخیر، سطح آبی که پشت سد جمع می شود، سالانه بیش از سه متر پایین آمده است و مجموعاً شصت درصد از میزان آب خود را از دست داده است.

چند دانشمندی که در این فیلم مستند با آنها گفتگو شده می گویند تا سال 2025 نیمی از جمعیت جهان هیچ گونه دسترسی به آب نخواهد داشت.

خانم بروکوویچ که از فعالان محیط زیست است، نقشی پررنگ در این مستند دارد و تلاش می کند به گونه ای سخن گوید که آمریکاییان مخاطب فیلم را نسبت به خطراتی آگاه کند که منابع زیست محیطی این کشور را تهدید می کند. براکوویچ معتقد است بسیاری از سیاستگزاران آمریکایی اعتنایی به این خطر ندارند و از این روی تلاش می کند با حضور در کنگرۀ آمریکا و ملاقات با قانونگزاران، صدایی رسا در حمایت از محیط زیست باشد.


در این فیلم مستند "واپسین فریاد"، ارین براکوویچ می گوید به هیچ یک از سیاستمداران اعتماد ندارد و می افزاید زمان آن رسیده که خود، مسئول و جوابگوی اعمال و تصمیمهای خود باشیم و برای آنچه حق مسلممان است، بایستیم و سخن بگوییم.

"واپسین فریاد" امیدوار و خوشبین است به اینکه اگر برخیزیم و سخن بگوییم، هنوز برای نجات منابع طبیعی و محیط زیست دیر نشده است.
XS
SM
MD
LG