لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

علی لاریجانی: آمریکا منتظر شنیدن صدای بلند مسلمین باشد


علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه در اظهاراتی ضد آمریکایی، انتشار یک فیلم آماتور در اینترنت که معترضان مسلمان آن را توهین به پیامبر اسلام می دانند، نشانه ی «دروغ پردازی پررنگ رییس جمهوری آمریکا» خواند.

علی لاریجانی، که سخنانش در خبرگزاری مهر منتشر شد، «شعارهای سیاستمداران آمریکایی» در احترام به فرهنگ های مختلف را «مبتذل» و «دروغی پر رنگ» خواند.

فیلم مورد اشاره علی لاریجانی، بر اساس گزارش های رسانه ای با منابع مالی مسیحیان قبطی مصری خارج از کشور تهیه، و به صورت آماتور در آمریکا فیلم برداری شده است.

انتشار این فیلم باعث تجمع و حمله جمعیت خشمگین به مراکز دیپلماتیک آمریکا در مصر و لیبی شد.

در حمله اواخر روز سه شنبه به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی واقع در شرق لیبی، کریستوفر استیونز سفیر آمریکا و سه نفر از همراهانش کشته شدند.

علی لاریجانی که در قم سخنرانی می کرد، گفت: « آمریکا و صهیونیسم باید منتظر شنیدن صدای بلند مسلمین جهان باشند». او توضیح بیشتری در این باره نداد.

برخی از مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که قتل سفیر آمریکا در بنغازی، احتمالا از قبل برنامه ریزی شده بود و احتمالا ناشی از یک خشم خودجوش نبوده است.

حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی با حملات تروریستی یازده سپتامبر همزمان بود.

تاکنون بسیاری از مقامات بین المللی از جمله بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد حمله به کنسولگری آمریکا را محکوم کرده اند.

آقای بان گفته است: جهان افترا به دین در هر شکلی را رد می کند، اما برای حمله به کنسولگری آمریکا هیچ توجیهی وجود ندارد.
XS
SM
MD
LG