لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

قاچاقچی ایرانی هروئین در آمریکا به ۲۰ سال زندان محکوم شد


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

یک قاچاقچی ایرانی به اتهام تلاش برای واردات و توزیع هروئین در آمریکا به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.

بنا بر بیانیه‌ای که دفتر دیمین ویلیامز، دادستان ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک، روز سه‌شنبه ۲ آبان منتشر کرد، مالک بلوچ‌زهی، ملقب به «مالک خان» که شهروند ایران است، در شهریور ۱۳۹۸ شروع به برقراری ارتباط با افرادی کرد که گمان می‌کرد قاچاقچیان هروئین و علاقه‌مند به واردات مقادیر زیادی هروئین به آمریکا و توزیع مت‌آمفتامین در استرالیا هستند.

ولی این افراد در واقع تحت امر اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا کار می‌کردند و یکی از مأموران مخفی‌ این اداره، خود را به بلوچ‌زهی و همکارش به عنوان توزیع‌کننده هروئین مستقر در نیویورک معرفی کرد.

بنا بر این بیانیه بلوچ‌زهی در آذر ۱۳۹۸ دو کیلوگرم هروئین را به عنوان نمونه به موزامبیک تحویل داد تا برای آزمایش و فروش به آمریکا منتقل شود. بلوچ‌زهی قصد داشت به دنبال این محموله مقادیر بیشتری هروئین را برای واردات و توزیع در داخل آمریکا عرضه کند. او در مهر ۱۴۰۰ در جلساتی در نایروبی، کنیا، موافقت کرد که حجم انبوهی از هروئین را برای واردات به نیویورک تهیه کرده و آن را از طریق مسیرهای دریایی، با استفاده از یک شرکت ماهیگیری برای مخفی نگه داشتن فعالیت قاچاقش، ‌تهیه کند.

بلوچ‌زهی در این دیدارها در نایروبی همچنین فعالیت‌های قبلی خود در زمینه قاچاق بین‌المللی مواد مخدر در دهه گذشته، از جمله حمل هزاران کیلوگرم هروئین، را شرح داد و عکس‌هایی را نشان داد که عملیات قاچاق گسترده‌اش را نشان می‌داد.

بلوچ‌زهی علاوه بر حبس به پنج سال آزادی تحت نظارت محکوم شده است.

دیمین ویلیامز، دادستان ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک، گفت مالک بلوچ‌زهی در زمینه قاچاق مواد سمی فعال بود و عملیات قاچاق او پیش از این، دست‌کم به مدت یک دهه، مقادیر زیادی از مواد مخدر کشنده را در سراسر جهان پخش کرد. او افزود زمانی که بلوچ‌زهی به دنبال گسترش عملیات خود در آمریکا بود، مجریان قانون آمریکا، به سرعت به تجارت خطرناک او پایان دادند.

XS
SM
MD
LG