لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

ستیزه‌گران مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی به گسترش شبکه مواد مخدر در سوریه متهم شده‌اند


تصویر منتشرشده توسط نیروهای مسلح اردن یکی از دو فروند پهپاد سرنگون شده را نشان می‌دهد
تصویر منتشرشده توسط نیروهای مسلح اردن یکی از دو فروند پهپاد سرنگون شده را نشان می‌دهد

ارتش اردن روز سه‌شنبه، چهارم مهر، اعلام کرد که دو فروند پهپاد حامل مواد مخدر از سوریه را سرنگون کرده است.

بنا بر بیانیه ارتش اردن، در این پهپادها که به داخل حریم هوایی آن کشور رخنه کرده بودند، مقادیری ماده مخدر «متامفتامین» ضبط شد.

مقامات اردنی می‌گویند استفاده فزاینده از پهپادهای حامل مواد مخدر و تسلیحات و مواد منفجره جدید بر جنگ فرامرزی چند میلیارد دلاری علیه قاچاق مواد مخدر افزوده است. اردن گناه قاچاق مواد مخدر را به گردن ستیزه‌گران مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران ذی‌نفوذ در جنوب سوریه انداخته است.

بنا بر این گزارش، شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی توسط یگان‌هایی در داخل ارتش و نیروهای امنیتی سوریه محافظت می‌شوند.

جمهوری اسلامی ایران گفته است این ادعاها بخشی از توطئه‌چینی غرب علیه آن حکومت است.

دولت‌های عرب و محافل غربی سوریه را متهم کرده اند که ماده مخدر شدیداً اعتیادبرانگیز و سودآور «کاپتاگون» را تولید کرده و با بهره‌گیری از اردن به عنوان مسیر ترانزیت آن ماده و دیگر مواد مخدر را به کشورهای خلیج فارس گسیل می‌دارد. دولت سوریه هرگونه تولید چنین موادی را تکذیب کرده است.

در این حال، مقامات اردنی خاطرنشان می‌کنند که گفت‌و‌گو با مقامات ارشد سوری برای کاستن از فعالیت‌های قاچاق تحت اداره جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم توانایی دولت سوریه در ایجاد نظم در منطقه جنوبی آن کشور به بن‌بست کشیده شده است.

XS
SM
MD
LG