لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

مجازات اعتراض صنفی یکی دیگر از کارگران؛ مازیار سیدنژاد، به ۳ سال زندان محکوم شد


مازیار سیدنژاد، فعال کارگری
مازیار سیدنژاد، فعال کارگری

مازیار سیدنژاد، فعال کارگری تنها به دلیل شرکت در اعتراضات صنفی و همراهی با کارگران معترض نیشکر هفت‌تپه به ۳ سال زندان از سوی جمهوری اسلامی محکوم شد.

به گزارش منابع نزدیک به آقای سیدنژاد، در حکمی که روز شنبه ۲۹ آذر صادر شده، وی به اتهام آنچه «عضویت در گروه مخالف نظام» نامیده شده، به ۳ سال زندان محکوم شد. این حکم قابل تجدیدنظرخواهی است.

آذرماه سال ۹۷ چند گروه کارگری در همراهی با کارگران نیشکر هفت‌تپه برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق و نداشتن بیمه مناسب تجمعاتی برگزار کردند. مازیار سیدنژاد که از فعالان کارگری گروه ملی فولاد در خوزستان است، در همراهی با این کارگران در تجمعات شرکت کرده بود. وی پس از آن، به مدت ۱۰۷ روز بازداشت و با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی در اسفند آن سال موقت آزاد شد.

نزدیکان آقای سیدنژاد می‌گویند او در دوران بازداشت تحت فشار وادار به اعتراف اجباری شده است. در فیلمی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان «طراحی سوخته» پخش کرد، او اعترافاتی علیه خود داشته است.

جمهوری اسلامی اغلب منتقدان و مخالفان سیاسی را با فشار وادار به اعترافات علیه خود و دیگران می‌کند. بارها فعالان سیاسی در زمان آزادی، فاش کرده اند که در زمان بازداشت، ‌برای اعتراف اجباری تحت آزار و شکنجه بوده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG