لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

ده ها هزار نفر منطقۀ جنوب قرقيزستان را به دليل تنش های قومی ترک می کنند


ده ها هزار نفر منطقۀ جنوب قرقيزستان را به دليل تنش های قومی ترک می کنند
ده ها هزار نفر منطقۀ جنوب قرقيزستان را به دليل تنش های قومی ترک می کنند

اخبار روز يکشنبه از آسيای ميانه حاکی از آن است که دولت موقت قرقيزستان برای مهار نا آرامی های جنوب آن کشور که از سه روز پيش همچنان ادامه دارد، نيروهای ذخيره به منطقه اعزام داشته است. در گزارش ها آمده است که در جريان اين نا آرامی ها تا کنون ده ها ساختمان به آتش کشيده شده، بيش از صد نفر جان خود را از دست داده و حدود يک هزار و دويست نفر مجروح شده اند.

دامنه نا آرامی های قومی روز يکشنبه سرتاسر جنوب قرقيزستان را فرا گرفت. هزاران نفر از ازبک های ساکن جنوب قرقيزستان در پی حمله گروهی مردان خشمگين قرقيز و به آتش کشيده شدن خانه هايشان، ناچار به ترک منطقه شده اند. گفته می شود بيشتر شهر «اوش» دومين شهر بزرگ قرقيزستان و محل استقرار پايگاه های هوايی آمريکا و روسيه روز يکشنبه در شعله های آتش سوخته، فروشگاه ها به غارت رفته و شهر به سرعت در حال خالی شدن از ذخاير مواد غذايی است.

گزارش ها حاکيست تمامی راه ها و جاده های منتهی به شهر جهت کنترل رفت و آمد ساکنان ازبک توسط دسته های مردان مسلح قرقيز مسدود شده است.

ساکنان قرقيز شهر اوش در گفت و گو با خبرگزاری آسوشيتدپرس ازبک ها را عامل بروز نا آرامی های پنجشنبه شب گذشته و حمله به دانشجويان و زنان قرقيز معرفی کرده اند و می گويند ساکنان قرقيز روستاهای اطراف در واقع برای عقب نشاندن ازبکها به شهر، هجوم آوردند.

يکی از قرقيزهای ساکن شهر اوش بدون ذکر نام خود می گويد «چرا دولت از ما محافظت نمی کند؟ اينجا قرقيزستان وطن من است. شهر اوش زادگاه من است، من در اينجا به دنيا آمده و بزرگ شده ام. من چرا بايد شهر خود را ترک کنم و کجا بايد بروم؟ اين ازبک ها چرا اينقدر گستاخ شده اند؟ چرا آنها را به ازبکستان بر نمی گردانند؟ چرا آنها خانه های ما را آتش می زنند؟»

دامنه اين نا آرامی ها روز يکشنبه به شهر عمده جلال آباد در جنوب نيز کشيده شد. شهری که روز پيش از آن، دانشگاهش در ميان شعله های آتش سوخت، يک پاسگاه پليس آن اشغال شد و يک خودروی نظامی و مقاديری اسلحه از يکی از پادگان های نظامی اش به غارت برده شد.

قرقيزستان از ماه آوريل يعنی از زمان برکناری قربان بيک باقی اف، رييس جمهوری معزول خود، بدترين و خونين ترين روزهای خود را پشت سر می گذارد.

رزا اوتونبايوا، رئيس دولت موقت اين کشور، روز شنبه اذعان داشت که با وجود اعزام نيرو و هلی کوپتر برای مهار نا آرامی های اوش، کنترل اين شهر به کلی از دست دولت خارج شده است.

در حال حاضر حدود ۵۰۰ نفر از نيروهای نظامی روسيه، عمدتاً پرسنل نيروی هوايی آن کشور بنابه درخواست خانم اوتونبايوا در قرقيزستان مستقر شده اند، اما کرملين می گويد به هيچ وجه قصد مداخله در مسائل داخلی قرقيزستان را ندارد.

تنش های قومی مدت هاست که آرامش درۀ فرقانه را بر هم زده است. اين منطقه از زمان ژوزف استالين، ديکتاتور اتحاد شوروی سابق، به سه پارۀ گنگ و نامشخص ميان مرزهای ازبکستان، تاجيکستان و قرقيزستان تقسيم شده و از آن زمان تا کنون همواره بستر رقابت ها و اختلافات پيچيده قومی بوده است.

XS
SM
MD
LG