لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

درگیری های قومی در قرقیزستان ادامه دارد


به دنبال شورش ها و درگیری های مرگبار میان اقوام ازبک و قرقیز در شهرهای جنوبی اوش و جلال آباد، دولت موقت قرقیزستان به نیروهای امنیتی خود اجازه شلیک به تظاهرکنندگان داد.

قرقیزستان، که پیشتر جزو اتحاد جماهیر شوروی بود، روز شنبه از روسیه درخواست کرد سربازانی را برای مقابله با شورش های قومی به قرقیزستان بفرستد، اما در قبال این درخواست، روسیه کمک های انساندوستانه به قرقیزستان فرستاد.

خبرگزاری رویترز می گوید دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه «اوضاع را از نزدیک تحت نظر دارد» و روز دوشنبه درباره این مسئله با «سازمان پیمان امنیت جمعی» به ریاست مسکو، مرکب از جمهوری های شوروی سابق گفت و گو خواهد کرد.

رزا اتونبایوا، رئیس جمهوری موقت قرقیزستان در نامه ای به آقای مدودف گفت وضعیت جنوب قرقیزستان از کنترل خارج شده و بیشکک برای کنترل اوضاع نیازمند کمک خارجی است.

شورش های اخیر، عمده ترین خشونت ها از زمان سقوط قربان بک باقی یف، رئیس جمهوری سابق در ماه آوریل است. او طی شورش خونین مردمی برکنار شد و به خارج از کشور گریخت. شهر اوش مقر رئیس جمهوری سابق قرقیزستان بود.

خشونت ها موجب شد هزاران ازبک در پی به آتش کشیده شدن خانه هایشان توسط گروه های قرقیز، خانه های خود را ترک گویند. وزارت خارجه ازبکستان، کشور همسایه قرقیزستان نگرانی عمیق خود را از وضعیت این کشور ابراز کرده است. خانم اتونبایوا عوامل خارجی را مسئول این وضعیت خوانده است. او بدون ذکر نام، برخی گروه ها را به تلاش برای اخلال در همه پرسی قانون اساسی که قرار است در اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود متهم کرد. این همه پرسی درباره کاهش اختیارات ریاست جمهوری است.

روسیه و چین خواستار پایان هرچه زودتر نا آرامی ها شده اند. نا آرامی های قرقیزستان موجب نگرانی آمریکا و روسیه شده است زیرا هر دو در قرقیزستان پایگاه نظامی دارند.

ایالات متحده روز شنبه خواستار برقراری سریع آرامش در جنوب قرقیزستان شد و گفت از تلاش های سازمان ملل متحد و اروپا برای کمک به پایان درگیری های قومی حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG