لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۶

خشونت ها در جنوب قرقیزستان از سرگرفته شد


به دنبال حمله نیروهای قرقیزستان به یک روستای ازبک نشین و کشته شدن دست کم دو نفر و مجروح شدن بیش از ۲۳ نفر در روز دوشنبه، بار دیگر خشونت ها در جنوب قرقیزستان بالا گرفت.

مقامات قرقیزستان می گویند عملیات در روستای «نریمان» با هدف یافتن مجرمان مظنون و اسلحه انجام شد. اما گروه های مدافع حقوق بشر می گویند پلیس در پاسخ به کشته شدن یک مأمور پلیس در هفته گذشته، این عملیات را در روستای نریمان واقع در نزدیکی شهر اوش ترتیب داد.

به گفته شاهدان، تبادل آتش زمانی درگرفت که نیروهای امنیتی وارد روستا شدند. دست کم هفت نفر بازداشت شده و به گفته فعالان حقوق بشر چندین نفر کتک خورده اند.

در پی درگیری های قومی میان ازبک ها و قرقیزها که در ۱۰ ژوئن و در شهرهای اوش و جلال آباد آغاز شد، جنوب قرقیزستان همچنان صحنه تنش های خشونت بار است.

در درگیری های قومی جنوب قرقیزستان نزدیک به ۲۰۰۰ نفر کشته شده اند و حدود ۴۰۰۰ تن برای پرهیز از خشونت ها خانه هایشان را ترک کرده اند و پناهجویان ازبک هنوز از بازگشت به خانه هایشان بیمناک هستند.

رزا اتونبایوا، رییس جمهوری موقت قرقیزستان، روز دوشنبه طی دیدار از جنوب این کشور وعده داد که علی رغم ادامه وضعیت اضطراری در منطقه، طبق برنامه از پیش تعیین شده برای برگزاری رفراندوم درباره قانون اساسی جدید در تاریخ ۲۷ ماه ژوئن پیش برود.

ترکیه و قزاقستان روز دوشنبه با حمایت از طرح برگزاری همه پرسی گفتند آماده ارائه کمک به قرقیزستان هستند.

احمد داود اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در آستانه، پایتخت قزاقستان، با وزیر امور خارجه و رییس جمهوری این کشور دیدار و درباره وضعیت قرقیزستان مذکاره کرد.

دولت موقت قرقیزستان قربان بک باقی یف، رییس جمهوری سابق، را مسئول خشونت ها می داند. او هرگونه دخالت در این میان را رد کرده است.

آقای باقی یف در آوریل سقوط کرد. بسیاری از حامیان او ساکن جنوب قرقیزستان هستند.

همزمان، کمک های انساندوستانه بین المللی برای قرقیزستان در راه است. برنامه غذای سازمان ملل متحد گفت یک هواپیمای حامل مواد غذایی برای ۳۰ هزار نفر روز دوشنبه وارد اوش شد.

XS
SM
MD
LG