لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

کی‌یف روز کریسمس را در تقویم ملی تغییر داد تا از پیوندهای مذهبی مسکو فاصله بگیرد


اسقف اعظم اسویاتوسلاو شوچوک، رئیس کلیسای کاتولیک یونانی اوکراین
اسقف اعظم اسویاتوسلاو شوچوک، رئیس کلیسای کاتولیک یونانی اوکراین

اوکراین روز تعطیل رسمی کریسمس را از ۷ ژانویه به ۲۵ دسامبر تغییر داد تا همچنان خود را از مسکو و تاثیرات تاریخی روسیه دورتر کند.

به گزارش نشریه گاردین، این تصمیم که همراه با مصوبه پارلمان اوکراین صورت گرفت با امضای ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری این کشور، رسما به قانون تبدیل شد و به این ترتیب اوکراین از «سنت جشن‌های کریسمس به سبک روسیه» فاصله گرفت.

لایحه‌ای که روز جمعه توسط زلنسکی امضا شد، نشان‌دهنده شکاف عمیق بین کلیساهای کی‌یف و مسکو از زمان تهاجم روسیه به همسایه‌اش است.

در یادداشت توضیحی این لایحه در وب سایت پارلمان آمده است: «مبارزه بی‌امان و موفقیت آمیز برای هویت خود، به تمایل هر اوکراینی برای زندگی کردن با سنت‌ها و تعطیلات کمک می‌کند.»

اوکراین حداقل از قرن هفدهم تحت رهبری معنوی مسکو بود، اما بخشی از کلیسای ارتدکس اوکراین در سال ۲۰۱۹ به دلیل الحاق کریمه به روسیه و حمایت از جدایی طلبان در شرق کشورشان، از مسکو جدا شد.

شاخه کلیسای ارتدوکس اوکراین که تحت حمایت روسیه است نیز اعلام کرد که در ماه مه ۲۰۲۲ روابط خود با مسکو را قطع کرده است.

روسیه در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم گسترده‌ای را به اوکراین آغاز کرد و آن را یک «عملیات نظامی ویژه» برای خلع سلاح همسایه خود خواند. این جنگ تا کنون هزاران نفر را کشته، میلیون‌ها نفر را آواره کرده و بسیاری از شهرهای شرق و جنوب اوکراین را به انبوهی از آوار تبدیل کرده است.

XS
SM
MD
LG