لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

امیر کویت با اشاره به «نزدیکی خطر» خواستار همبستگی مردم شد


صباح الاحمد الصباح، امیر کویت
صباح الاحمد الصباح، امیر کویت

امیر کویت از مردم خواست برای عبور از خطری که به گفته او کشوری تواناتر از کویت را هم از پای درآورده، از حرف زدن درباره توطئه علیه حکومت خودداری کنند

خبرگزاری رویترز در گزارشی از ابو ظبی می نویسد روز چهارشنبه امیر کویت با گوشه چشمی به عراق، کشور همسایه کویت، به مردم خود گفته است با بازی های سیاسی ثبات کشور را به خطر نیندازند.

شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت، شامگاه چهار شنبه گفت: «در حالی که فاجعه درست تا آستانه در ما رسیده نمی توانیم خود را به تجمل اختلاف و تفرقه و بحث های توخالی و بازی های سیاسی سرگرم کنیم.» او افزود:«آیا خبردارید که آنچه دارد روی می دهد از ما دور نیست؟»

به نوشته رویترز شیخ صباح در سخنان خود خطاب به مردم کویت از هیچ کشوری نام نبرد اما به نظر می رسد که مقصودش عراق است. کشوری که زمانی کویت را اشغال کرد و اکنون در گیرودار آشوب ناشی از حمله ناگهانی پیکارجویان افراطی اسلام گرا به سر می برد.

امیر کویت از مردم کویت خواست در ملاء عام از سخن گفتن درباره تحقیقات مربوط به کسانی که گفته می شود در توطئه علیه حکومت کویت دست داشته اند، خودداری کنند. او گفت این موضوعی است که در دادگاه ها باید حل و فصل شود.

دادستان کل کویت در ماه دسامبر پس از شکایتی حقوقی که خواستار تحقیق درمورد توییت هایی شده بود که از وجود نوارهای صوتی خاصی سخن می گفتند، پرونده ای در این خصوص گشود. رسانه های رسمی گفته اند در نوارهای مورد ادعا نام اشخاصی وجود دارد که دست در کار توطئه به منظور سرنگون کردن حکومت کویت بوده اند و حقوق و اختیارات امیر را مورد سوال قرار داده اند.

به نوشته رویترز از جزئیات یا خبرهای مربوط به این توطئه گزارش های اندکی منتشر شده است. رسانه های رسمی پر از ابراز نظرهایی هستند که بعضی از آن ها معتقدند با طرح این پرونده به روابط درون خانواده حاکم بر کویت آسیب وارد می شود.

شیخ صباح گفت: «برای من دردناک است که این رویدادها و روش ها در زمانی وقوع می یابند که کویت با خطرهای بسیار و جدی روبروست.»

به نوشته رویترز، کشور کویت با داشتن نظام انتخابی پارلمانی، بازترین نظام سیاسی در کشورهای خلیج فارس است. مجلس کویت با ۵۰ کرسی می تواند وزیران را مورد سوال قرار دهد و قوانین را متوقف کند. اما در همه حال حرف آخر را امیر می زند

امیر در سخنانش خطاب به مردم کویت گفت: «آتشی که در اطراف ما به پاشده تقریبا به ما رسیده و تعداد آوارگان و بی خانمانان سر به میلیون ها زده و صدها نفر هرروز قربانی می شوند.»

او افزود: «اکنون بیش از هرزمان دیگر نیاز داریم که به هم نزدیک شویم و کنار هم بایستیم تا از این خطری که از ما تواناترها را هم از پای در آورده، یا در می آورد، به سلامت بگذریم.»

امیر کویت گفت حتی گفت و گوی عمومی درباره نوارها «خود بخشی از توطئه گسترده برای بی ثبات کردن حکومت و قانون اساسی کشور است».

در ماه اردیبهشت هم یک قاضی کویتی دو روزنامه را که به داستان های مربوط به این نوارها پرداخته بودند، برای مدت دوهفته معلق کرد.دادگاه های کویت از دادن توضیح درباره این مسئله خودداری می کنند.

XS
SM
MD
LG